این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

Table of Contents

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

ایمان گودرزی؛ پس از بالا گرفتن بحث جدایی اسکوچیچ و نهایی بودن جدایی او از تیم ملی ایران، این سوال به وجود آمد که حالا چه کسی هدایت تیم ملی را در حدود ۱۳۰ روز مانده به جام جهانی بر عهده خواهد گرفت؟ چالشی بسیار دشوار که می‌تواند سکوی پرتاب و یا لبه‌ی پرتگاهی برای سرمربی ایران در جام جهانی باشد. اولین اسامی که حول تیم ملی شنیده شد؛ کارلوس کی روش و برانکو ایوانکوویچ بودند، برانکو خیلی زود به شایعات پاسخ داد و گفت دلیلی ندارد تیم ملی عمان را برای هدایت تیم ملی ایران ترک کند، گزینه بعدی کی روش پرتغالی بود که محبوبیت زیادی بین هواداران فوتبال ایران دارد و قطعا بازگشتش حضور در جام جهانی را امیدوار کننده می‌کرد، شاید جالب ترین نکته داستان همین باشد که صلاحیت فنی کارلوس کی روش توسط اعضای کمیته فنی تیم ملی ایران تایید نشد! اینکه معیار داشتن و نداشتن صلاحیت فنی را چه کسی تعیین می‌کند خودش جای بحث دارد ولی قطعا همه با این نظر موافقند که بازیکنی که در دسته سه یک کشور بازی می‌کند نمی تواند در مورد صلاحیت فنی بازیکنان لیگ برتر آن کشور اظهار نظر کند، حرفی که کمیته فنی روی آن اصرار بسیار زیادی دارند این است که با جدایی اسکوچیچ، سرمربی بعدی تیم ملی قطعا از گزینه های داخلی انتخاب خواهد شد. در نهایت مهم نیست که کی روش یا هر کس دیگری روی نیمکت ایران برای جام جهانی بنشیند، تنها نکته مهم این است که سرمربی تمام تلاشش را برای موفقیت ایران در بزرگترین جام ملی ایران انجام دهد، اما در این گزارش بد نیست با هم نگاهی به رزومه کارلوس کی روش و رزومه جذاب اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال ایران که کی روش را رد صلاحیت کردند بپردازیم؛

کارلوس کی‌روش؛

کی روش پرتغالی که رزومه بلند بالایی در سرمربی گری دارد از سال ۱۹۸۲ پا به دنیای مربیگری گذاشت.

تیم های پایه پرتغال؛ کی‌روش در سال ۱۹۸۵ با فدراسیون فوتبال پرتغال همکاری خود را آغاز کرد و در فوتبال پایه ملی مشغول به کار شد. ابتدا به مدت دو سال دستیاری تیم ملی زیر ۱۸ سال را بر عهده داشت و سپس همزمان سرمربی تیم‌های زیر ۱۶، زیر ۱۸ و زیر ۲۰ بود. از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱، کی‌روش توانست سه موفقیت بزرگ با تیم‌های پایه پرتغال کسب کند، ۲ بار متوالی قهرمانی جام جهانی فوتبال جوانان با بازیکنان زیر ۲۰ سال در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ و یک قهرمانی جام ملت‌های اروپای نوجوانان با تیم زیر ۱۶ سال در سال ۱۹۸۹. بازیکنانی مانند لوئیس فیگو، روی کاستا و ژائو پینتو از کشف‌ها و دست‌پرورده‌های شاخص کی‌روش در این دوران بودند. بعداً از کی‌روش به عنوان «معمار نسل طلایی فوتبال پرتغال» یاد شد. قهرمانی‌های کی‌روش باعث شد تا او در سال ۱۹۹۰ نشان لیاقت بین‌المللی را از فدراسیون فوتبال پرتغال و بالاترین درجهٔ افتخار یک ورزشکار را از دولت پرتغال دریافت کند.

تیم ملی پرتغال؛ کی‌روش در سال ۱۹۹۱ به سرمربیگری تیم ملی فوتبال پرتغال انتخاب شد اما نتوانست تیم را به جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۲ و جام جهانی ۱۹۹۴ برساند و در نهایت در سال ۱۹۹۳ از مربیگری این تیم کناره‌گیری کرد.

در آمریکا، ژاپن و امارات (۱۹۹۹–۱۹۹۶)

تیم ملی آفریقای جنوبی (۲۰۰۲–۲۰۰۰)

منچستر یونایتد؛ کی‌روش از ماه ژوئن سال ۲۰۰۲، مربی منچستر یونایتد شد و کار خود را به‌عنوان دستیار الکس فرگوسن از ابتدای لیگ برتر فوتبال انگلستان ۰۳–۲۰۰۲ آغاز کرد ودر ۶۳ بازی دستیار سر الکس فرگوسن بود.

رئال مادرید؛ موقعیت کی‌روش در منچستریونایتد به‌عنوان دستیار سرمربی، توجه باشگاه رئال مادرید را به خود جلب کرد. مسئولان این باشگاه، به دنبال یک سرمربی برای جایگزینی ویسنته دل بوسکه بودند. این موضوع، فرصتی برای همکاری با بازیکن سال فوتبال جهان، زین‌الدین زیدان و ستارگانی چون رونالدو و لوئیس فیگو بود. فرصتی که کی‌روش احساس کرد نمی‌تواند آن را رد کند و در تابستان ۲۰۰۳ با قراردادی دوساله به‌عنوان سرمربی، به این تیم پیوست.رئال مادرید فصل ۰۴–۲۰۰۳ را خوب شروع کرد و مایورکا را در سوپرکاپ اسپانیا شکست داد. در اواسط فصل، این تیم در صدر جدول لالیگا قرار گرفت و برای کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا رقابت داشت. با این حال، رئال در پنج بازی پایانی خود شکست خورد و در ردهٔ چهارم قرار گرفت و والنسیا عنوان قهرمانی را به‌دست‌آورد. رئال مادرید همچنین در کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا ناموفق بود و آن فصل را با کسب سوپرجام اسپانیا به‌عنوان تنها جام به پایان رساند. پس از ده ماه حضور در رئال مادرید، کی‌روش در مه ۲۰۰۴ اخراج شد.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

بازگشت به منچستر یونایتد؛ کی‌روش در ژوئن ۲۰۰۴ به‌عنوان دستیار فرگوسن به یونایتد بازگشت. برخی منابع به تأثیر غیبت او در فصل ۲۰۰۳–۲۰۰۴ باشگاه اشاره می‌کردند که باشگاه در لیگ برتر، سوم شد و خیلی زود از لیگ قهرمانان اروپا کنار رفته بود.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

بازگشت به پرتغال؛ در ۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۸، اعلام شد که کی‌روش با قراردادی چهارساله برای سرمربی‌گری تیم ملی پرتغال، منچستریونایتد را ترک می‌کند.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

تیم ملی ایران؛ کی‌روش در بین تمامی مربیانی که تا به امروز در تیم ملی ایران به مربیگری پرداخته‌اند، طولانی‌ترین دوران مربیگری را از آن خود کرده‌است. پس از کی‌روش، برانکو ایوانکوویچ با بیش از ۵۰ بازی، و علی پروین با بیش از ۴۰ بازی در جایگاه بعدی قرار دارند. وی در این ۸۰ بازی تنها در ۸ بازی شکست خورده که ۴ بازی در مسابقات دوستانه و ۴ بازی در مسابقات رسمی است. علاوه بر این در دوران مربیگری کی‌روش، تیم ملی ایران به مدت ۱۷ ماه در جایگاه نخست رنکینگ تیم‌های آسیایی قرار گرفته‌است که طولانی‌ترین زمان در تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

تیم ملی کلمبیا؛ در ۷ فوریهٔ سال ۲۰۱۹ کی‌روش با قراردادی سه ساله سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کلمبیا شد.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

تیم ملی مصر؛ کی‌روش پس از حدود ۹ ماه دوری از فوتبال و رد پیشنهاد اتحادیه فوتبال عراق مبنی بر هدایت تیم ملی عراق، نهایتاً با اتحادیه فوتبال مصر به توافق رسید و در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱ رسماً هدایت تیم ملی فوتبال مصر را به عهده گرفت.کی‌روش جایگزین حسام البدری سرمربی پیشین این تیم شد.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

حالا با هم نگاهی به رزومه کمیته فنی فدراسیون فوتبال ایران که عدم صلاحیت فنی کارلوس کی روش را تایید کردند می‌اندازیم؛

حمید استیلی؛ (سه تیم آخری که مربی بوده و نتایج)

– فصل ۹۳-۹۴: راه‌اهن – استعفا در هفته‌ی۱۴
– فصل ۹۴-۹۵: ملوان – استعفا در هفته‌ی۲۰ و نهایتا سقوط ملوان
-۱۳۹۹: تیم ملی امید – حذف از گروه مقدماتی

علی‌اصغر مدیرروستا؛

– فصل ۸۷-۸۸: پیکان، هشتم
– فصل ۸۸-۸۹: پاس همدان، پانزدهم، و فرار میلیمتری از سقوط
– فصل ۹۰-۹۱: شهرداری تبریز، سقوط

نادر عزت‌اللهی؛

– مربی رده‌های پایه در ملوان بندر انزلی
– چهار بازی تجربه‌ی سرمربی‌گری تیم دسته یکی شهرداری آستارا

ابراهیم قاسم‌پور؛

-فصل ۸۶-۸۷: صنعت نفت، اخراج و سقوط
– فصل ۹۰-۹۱: داماش گیلان، اخراج
– فصل ۹۱-۹۲: مس کرمان، اخراج در هفته هشتم و تحویل تیم در موقعیت سقوط

پرویز مظلومی؛

فصل ۹۱-۹۲: آلومینیوم همرمزگان، سقوط
۹۲-۹۳: مس کرمان، استعفا در هفته‌ی ۱۶ و نهایتا سقوط مس
فصل ۹۴-۹۵: اخراج از استقلال

با نگاهی به رزومه تیم کمیته فنی کمی نگرانی ها در مورد آینده تیم ملی ایران بیشتر می‌شود و حالا باید صبر کرد و دید با مشخص شدن سرمربی جدید آینده تیم ملی ایران به کجا خواهد رسید.

این افراد برای فوتبال ایران تصمیم گرفتند!

بیشتر بخوانید:

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید