زندگی با سینمای مستند، مخاطرات کمتری دارد

زندگی با سینمای مستند، مخاطرات کمتری دارد

[ad_1]

رئیس هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستند در یادداشتی، خانواده سینمای مستند را دعوت به تماشای اکران حقیقت و ایجاد بستری برای رشد کمی و کیفی آن کرد.

به گزارش ایسنا، رامین حیدری فاروقی در یادداشتی درباره «اکران حقیقت» و سینمای مستند نوشت: «زندگی، کوتاه است و اسناد، فرّار! به همین دلیل، عده‌ای شوریده بر ناپایداری هستی، کوشیده‌اند به ثبت خلاق، منتقد و پیشنهاد دهندهٔ رخدادهای زیستن بپردازند تا زندگی در تداومی تمدنی، معنادارتر شود. مستندنگاری و مستندسازی سینماییِ رویداد زندگی، کار دشواری‌ست که نتیجهٔ سفرِ ماجراجویانه است به تمنای آزادی و تأکید بر انتخابِ فرهیختهٔ تعقل، تخیلِ خلاق و عاطفهٔ آزموده.

سینمای مستند ایران، پس از سال‌ها اکنون صاحب امکانی فراهم و در دسترس است برای تماشای مستند؛ سازکاری که در مرکزگسترش تدوین و راه‌اندازی شده تا بشود از طریق پلتفرم تخصص، مستند دید و باز دید و توصیه و راهنمایی کرد و نشانی داد. خوب است اهالی عرصهٔ مستند با استقبال و تبلیغ آن، دامنهٔ توسعهٔ کمی و کیفی آن را مطالبه کنند و در عمل، با پشتیبانی از آن، تماشای مکرر اسناد دراماتیک زندگی را وارد جریان جاری زندگی کنیم.

زندگی با مستند، مخاطرات کمتری خواهد داشت و در فضای آگاهی، به زندگی، رونق و ذوقِ پویا خواهد بخشید. با احترام به اسنادِ شوریدگی و شیدایی متفکر  و عواطفِ پالوده؛ رامین حیدری فاروقی.»

رامین حیدری فاروقی رئیس هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستند است و کارگردانی مستندهای «اینجا آفریقاست»، «رودی تا بهشت» و «در شبه قاره هند» و … را در کارنامه دارد.

به گزارش ایسنا، در قالب طرح «اکران حقیقت» از  10 شهریورماه مستندهای «ف- الف» ساخته فرشاد اکتسابی و «در جستجوی خانه خورشید» به کارگردانی مهدی باقری در سامانه هاشور و مراکز فرهنگی نمایش داده خواهند شد.
در مرحله بعد و با پایان اکران این دو مستند که از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هستند، مستندهای «بانو قدس ایران» (مصطفی رزاق کریمی)، «زیر این چتر باران می‌بارد» (کتایون جهانگیری) و «بر سر خاک» (محسن خان جهانی) نمایش داده خواهند شد. 
«ف- الف» درباره فساد اداری است و جایزه دوم بخش کارآفرینی چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» را به دست آورده، «در جستجوی خانه خورشید» که جایزه ویژه شهرداری تهران از یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»، جایزه ویژه بهترین فیلم و بهترین گفتار متن چهارمین جشنواره مستند «یادگار» را دریافت کرده، درباره تاریخ و هویت شهر تهران است. 
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در قالب «اکران حقیقت» نمایش مستندهای تولید شده در این مرکز را در سامانه هاشورو مراکز فرهنگی و دانشگاهی آغاز کرده است.

خواندن
همکاری دوبلور «هاچ زنبور عسل» با رادیو

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

ارسال دیدگاه

message
email
person