سقوط یک قهرمان جهان؛ او مقصر جدایی مسی بود!

Table of Contents

پیشنهاد روز

سقوط یک قهرمان جهان؛ او مقصر جدایی مسی بود!

ساموئل اومتیتی سال‌ها به عنوان یکی از بهترین مدافعان میانی جهان شناخته می شد اما او حالا فقط سایه ای از خودش در بارسلونا ت و می خواهد در لچه ایتالیا به روزهای خوب خود برگردد.

اومتیتی 28 ساله که با فرانسه در جام جهانی 2018 قهرمان شد، در بهترین سن فوتبالی خود است و به عنوان یک مدافع، تجربیات بالایی دارد. بارسا دیگر تمایلی به حفظ او ندارد چرا که اومتیتی همیشه مصدوم، 12.5 میلیون یورو دستمزد می گیرد. در شرایط اقتصادی بد بارسا، پرداخت این دستمزد برای مدافعی که در ایده های ژاوی جای ندارد، منطقی نیست.

اومتیتی که پیش از جام جهانی باید زانوی مصدوم خود را جراحی می کرد، ترجیح داد با فیزیوتراپی خود را به این رقابت ها برساند و پس از جام جهانی به شدت مصدوم شد. در واقع او فوتبالش را قربانی جام جهانی کرد. اتفاقی که خشم هواداران بارسا را موجب شد. مخالفت اومتیتی با کاهش دستمزد و جدایی از بارسا در تابستان سال قبل، خشم بارسا و هوادارانش را بیشتر کرد. دوست داران بارسا اومتیتی را مقصر جدایی مسی می دانند. در واقع بارسا به دلیل مشکلات مالی بود که نتوانست با مسی تمدید کند.

در چهار سال گذشته، مدافع فرانسوی تنها 50 بازی انجام داده است، فصل قبل او فقط یک بار به مدت 80 دقیقه در زمین حضور داشت و بیشتر روی سکوها بود.

سال قبل واکنش هواداران بارسا به اومتیتی در جام خوان گامپر تند بود و او با سوت های اعتراضی مواجه شد. اومتیتی در جام خوان گامپر امسال حضور نداشت و از اعتراضات در امان ماند.

پس از پیروزی بارسا بر یوونتوس در جام خوان گامپر سال گذشته، اومتیتی ترجیح داد در مراسم اهدای جوایز شرکت نکند و سپس در صفحه اینستاگرام خود نوشت:« بعضی وقت ها بهتر است چیزی نگوییم و سکوت کنیم.»

پس از آن، همیشه شایعاتی مبنی بر جدایی اومتیتی وجود داشته، اما دستمزد بسیار بالای او مانع این اتفاق شده است.

اما چگونه یک باشگاه کوچک ایتالیایی قادر به پرداخت دستمزد بالای او شده است؟

بر اساس گزارش‌ها، لچه به بارسا برای این انتقال، مبلغی پرداخت نخواهد کرد و تنها بر اساس عملکرد این بازیکن در طول فصل، ممکن است بارسا از این انتقال، پولی نصیبش شود.

گفته می شود در اوایل اکتبر 2021، اومتیتی درخواست کرد یک فرصت دیگر به او بدهند و حتی در گفت‌وگوی بسیار احساسی با خوان لاپورتا، رئیس بارسا، گریه کرد ولی نه او مورد توجه رونالد کومان قرار داشت و نه با ژاوی شرایطش تغییر کرد تا دیگر چاره ای جز جدایی نماند.

او امسال شانس انتقال به نیس، بشیکتاش، لاتزیو، بنفیکا و نیوکسل را هم داشت ولی به دلایل مختلف همه این گزینه ها منتفی شدند. جالب اینکه اومتیتی می خواست به یک باشگاه لیگ قهرمانان اروپا بپیوندد.

زمانی گذشتن از پیکه و اومتیتی دشوار بود
در سال 2016، بارسا برای خرید اومتیتی 25 میلیون یورو به المپیک لیون پرداخت کرد و او خیلی زود نشان داد که ارزش این هزینه را داشته است.

اومتیتی 23 ساله در آن زمان خیلی زود در کنار جرارد پیکه قرار گرفت و این دو در فصول 17-2016 و 18-2017 یک سد دفاعی محکم را در بارسلونا تشکیل دادند. اومتیتی و پیکه هر دو مدافعانی با قدرت بدنی بالا بودند و سرعت‌شان نیز قابل توجه بود.

دو مدافع میانی باهوش با تکنیک مناسب که می‌توانستند از عقب زمین بازی سازی را شروع کنند. مدافعانی که آرامش و تمرکزشان را در زمین از دست نمی دادند.
اومتیتی در آن دو فصل اول به سختی حتی یک دقیقه از بازی های بارسا را از دست داد و دو قهرمانی لالیگا را کسب کرد. نقطه برجسته دوران حرفه ای او جام جهانی روسیه بود که با فرانسه قهرمان شد.

در حالی که پیکه زوج دفاعی او در بارسلونا بود، اومتیتی با رافائل واران، ستاره وقت رئال، یک دیوار دفاعی تقریبا غیرقابل عبور در ترکیب فرانسه تشکیل دادند. او در 6 بازی از هفت بازی فرانسه 90 دقیقه کامل بازی کرد.

اومتیتی نوامبر 2020 به کانال پلاس گفت:« برای بردن جام جهانی با فرانسه، زانویم را فدا کردم. من از تصمیم خودم پشیمان نیستم. در زندگی باید تصمیمات مهمی بگیرید و من هرگز پشیمان نیستم.»

لچه و شاید دنیای مربیگری

در فرانسه از این فداکاری اومتیتی تمجید شد ولی در بارسلونا وضعیت برعکس بود. او بارها به دلیل مصدومیت، بازی های بارسا را از دست داد و اگر چهار سال پیش ارزش او 70 میلیون یورو بود، حالا تنها دو میلیون یورو ارزش دارد. سقوط وحشتناک یک قهرمان جهان. اومتیتی یک مربی بدنساز اختصاصی استخدام کرده و خوشبین است در لچه دیگر از شر مصدومیت‌ها رها شود. اومتیتی در لچه ماموریت دیگری هم دارد. او می خواهد وارد دنیای مربیگری شود و زبان ایتالیایی را هم یاد بگیرد. بعید نیست اگر او بازهم مصدوم شود، قید فوتبال را بزند و قدم در دنیای مربیگری بگذارد.

258 258

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

پیشنهاد روز

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید