مرز‌ها بسته است؛ کاروان‌های اربعین حرکت نکنند

مرز‌ها بسته است؛ کاروان‌های اربعین حرکت نکنند

[ad_1]

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا تا پیش از همه‌گیری کرونا (اربعین ۱۳۹۸) کاروان‌های زیارتی به صورت انفرادی و گروهی از اوایل ماه صفر حرکت خود را به سمت مرز‌های بین‌المللی چذابه و شلمچه که ۲ کانون رسمی تردد کاروان‌های زیارتی اربعین هستند به قصد زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) شروع می‌کردند، ولی از پارسال این حرکت معنوی به دلیل خطر ناشی از شیوع کرونا متوقف شد.

با این حال برخی موکب‌ها و کاروان‌های زیارتی در روز‌های اخیر به صورت خودخوش به سمت مرز‌های چذابه و شلمچه حرکت کردند که ماموران انتظامی از ادامه حرکت آنان جلوگیری کرده و آنان را به شهر‌های مبدا هدایت کردند.

فرماندار دشت آزادگان در گفتگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هیچ برنامه‌ای برای بازگشایی مرز مسافری چذابه نداریم و به هیچ عنوان اجازه خروج به کاروان‌های زیارتی اربعین داده نخواهد شد.

حمید سیلاوی افزود: براساس اعلام رسمی دولت عراق، تنها ۳۰هزار زایر ایرانی می‌توانند از طریق هوایی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و داشتن آزمایش پی. سی. آر وارد عراق کشور شوند.

وی گفت: بر این اساس مرز‌های زمینی مهران، چذابه و شلمچه امسال نیز همچون اربعین پارسال پذیرای زایران نخواهند بود و هیج موکبی در این مرز‌ها برای پذیرایی و میزبانی از زایران برپا نخواهد شد.

معاون فرهنگی کمیته جذب مشارکت‌های مردمی، تغذیه و اسکان ستاد اربعین خوزستان نیز گفت: پیرو اعلام رسمی دولت عراق مبنی بر پذیرش مشروط زایران ایرانی برای حضور در ایام اربعین، دلیلی برای حرکت کاروان‌های زیارتی به مرز‌های چذابه و شلمچه وجود ندارد.

محمد تقی چهار محالی با اشاره به اینکه حرکت بدون برنامه کاروان‌های زیارتی اربعین به سمت مرز‌های چذابه و شلمچه مشکلاتی برای ماموران انتظامی و مرزبانی ایران و عراق ایجاد خواهد کرد افزود: ضمن احترام به احساسات پاک زایران به ساحت مقدس امام حسین (ع) از عموم زایران تقاضا می‌کنیم به هیچ عنوان به سمت مرز‌های چذابه و شلمچه حرکت نکنند، چون این مرز‌ها طبق مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا از زمان همه گیری آن بسته شده‌اند.

خواندن
افزایش ساعت کار متروی تهران در دهه نخست محرم

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان هم به ایرنا گفت: امسال هیچ زائری از مرز‌های زمینی چذابه و شلمچه به کربلای معلا و نجف اشرف مشرف نخواهد شد، چون دولت عراق به صورت رسمی شرایط پذیرش زایران ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین را اعلام کرده است و ما به تصمیم دولت عراق احترام می‌گذاریم.

حجت‌الاسلام سیدمحمود موسوی افزود: بعید است دولت عراق در تصمیم خود برای پذیرش بیشتر زایران ایرانی اربعین حسینی موافقت کند بنابراین امسال پیاده روی اربعین از مرز‌های چذابه و شلمچه نخواهیم داشت.

وی گفت: اگر چنانچه دولت عراق موافقت خود رابرای پذیرش زایران از مرز‌های زمینی چذابه و شلمچه اعلام کرده بود و ستاد ملی و استانی مدیریت کرونا نیز چنین اجازه‌ای می‌دادند ما آمادگی میزبانی از زایران را داشتیم، ولی چنین نشد و ما نیز به قانون و تصمیم دولت عراق احترام می‌گذاریم.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ادامه داد: فردا سه‌شنبه گردهمایی یک روزه توجیهی موکب داران اربعین حسینی خوزستان با هدف تبیین مسایل مرتبط با اربعین امسال در اهواز برگزار می‌شود. حدود یک هزار و ۵۰۰ موکب شناسنامه دار از اربعین سال ۱۳۹۲ تاکنون در خوزستان باهدف میزبانی از زایران اربعین شکل گرفته‌اند.

ولی الله حیاتی معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان نیز با اشاره به اینکه کشور عراق از طریق مرز‌های زمینی زایران را پذیرش نمی‌کند گفت: ۲ مرز چذابه و شلمچه در خوزستان به روی زائران عتبات عالیات بسته است و مردم برای رفتن به عراق از طریق این ۲ مرز اقدام نکنند.

در اربعین ۱۳۹۸ حدود یک میلیون زایر برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی، از مرز‌های زمینی چذابه و شلمچه تردد کردند.

خواندن
تکذیب شایعه آلودگی آب شهر کرمانشاه

[ad_2]

Source link

ارسال دیدگاه

message
email
person