گوترش خواستار آزادی فوری رییس جمهوری گینه شد

گوترش خواستار آزادی فوری رییس جمهوری گینه شد

[ad_1]

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه به وقت محلی با بیان اینکه وضعیت گینه را از نزدیک دنبال می‌کند، هرگونه مسلط شدن بردولت را به زور اسلحه به شدت محکوم کرد.
رسانه‌ها روز یکشنبه از اغتشاشات امنیتی در شهر «کوناکری» پایتخت گینه در پی تلاش برای کودتای نظامی در این کشور خبر دادند.
شبکه روسیا الیوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجله «Jeune Afrique» گزارش داد که این کودتای نظامی امروز (یکشنبه) توسط نیرو‌های واحد نخبگان یگان ویژه ارتش انجام شده است.
بر اساس این گزارش، پایگاه اطلاع رسانی مجله یاد شده به این موضوع اشاره کرده است که منطقه‌ای که کاخ ریاست جمهوری گینه در آن قرار دارد از صبح امروز شاهد درگیری و گلوله باران شدید بوده است. خبرگزاری روسی «نووستی» به نقل از یک منبع محلی اضافه کرد که مقامات ۲۵ نظامی را که در این کودتا دست داشته‌اند دستگیر کردند.
پایگاه اطلاع رسانی «گینه نیوز» نیز نوشت که صدای تیراندازی در نقاط مختلف پایتخت و حومه آن شنیده می‌شود.
همچنین یک منبع نظامی امروز یکشنبه به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که ارتش گینه ساعاتی پیش موفق شد کودتایی را در مرکز پایتخت کوناکری خنثی کند.
با این حال خبرگزاری «جون افریک» اعلام کرد که کودتای روز یکشنبه در گینه در حال انجام است.
اوایل وقت امروز گزارش‌هایی مبنی بر تیراندازی در نزدیکی محل اقامت «آلفا کنده» رئیس جمهور گینه در «کوناکری» پایتخت این کشور منتشر شد.
به گفته منابع «جون افریک»، کودتا توسط نیرو‌های ویژه امنیتی اداره می‌شد که اکنون با گارد ریاست جمهوری درگیر هستند.
اما خبرگزاری فرانسه گزارش داد کودتاچیان در گینه اعلام کرده‌اند که رئیس جمهوری این کشور را بازداشت و نهاد‌های دولتی را منحل کرده‌اند.

خواندن
اعلام آمادگی هلال احمر برای ارسال اقلام امدادی به پاکستان

[ad_2]

Source link

ارسال دیدگاه

message
email
person