تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی

Table of Contents

تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی

تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی

تهیه تفنگ شکاری یا تفنگ بادی نیازمند آشنایی با برخی از استانداردها و اطلاعات فنی در مورد این اسلحه ها است. همچنین با در نظر گرفتن مواردی مانند نوع کاربرد تفنگ، شرایط نگهداری از آن می ‌تواند در انتخاب افراد تاثیر بگذارد. در حال حاضر انواع مختلف تفنگ بادی و همچنین تفنگ شکاری از لحاظ ابعاد و اندازه و نحوه شلیک وجود دارند که با توجه به هدف از تهیه اسلحه می توان هر کدام از این مدل ها را انتخاب کرد. در ادامه قصد داریم تا به معرفی انواع تفنگ بادی و تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی بپردازیم:

 

آشنایی با انواع تفنگ شکاری

 

تفنگ شکاری به عنوان یک سلاح برای شکار حیوانات جهت تهیه غذا و همچنین در برخی از مسابقات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلفی از تفنگ های شکاری تولید شده تا انسان به جهت رفع ضعف های دفاعی خود تامین گردد.

اگر بخواهیم تفنگ شکاری را گروه بندی کنیم، مرحله اول می توان به دو گروه زیر اشاره کرد:

تفنگ ساچمه زنی

این تفنگ به طور همزمان می تواند چندین تیر را به سمت هدف پرتاب کرده و بیشتر مناسب برای شکار پرندگان و پستانداران کوچک مانند خرگوش می باشد. به دلیل ضربه کمتری که دارد، برای افراد مبتدی توصیه می شود.

تفنگ گلوله زنی

این نوع تفنگ قدرت تخریب بالایی دارد؛ اما در هر شلیک تنها یک تیر را به سمت هدف پرتاب می کند. در صورت دقت انرژی این گلوله توان کشتار بالایی را داشته و می تواند برای شکار حیوانات بزرگ جثه کاربردی باشد.

اگر بخواهیم به سایر تقسیم بندی های تفنگ شکاری بپردازیم باید بگوییم که تفنگ شکاری برحسب تعداد لوله هایی که در آن قرار گرفته به شکل تک لول، دولول و چند لول تولید می شود.

 

تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی

 

معرفی انواع تفنگ بادی

تفنگ بادی نوعی تفنگ جهت شلیک گلوله از فشار هوای ایجاد شده است که فشار در آن می ‌تواند توسط پیستون ایجاد شود یا فشار هوای محبوس شده در کپسول هوا باشد.

با پیشرفت های تکنولوژی تولید تفنگ های بادی در سطح وسیعی پیشرفت کرده و از مسابقات ورزشی تا شکار حیوانات بزرگ را پوشش می دهد.

تفنگ های بادی با امکان شلیک گلوله های گرد پلاستیکی نیز در گروه تفنگ های بادی قرار می گیرند.

تفنگ های بادی از لحاظ مکانیسم شلیک کردن در چند دسته قرار داشته که در این بخش به معرفی هر کدام از این تفنگ ها می پردازیم:

تفنگ بادی فنری

این تفنگ از سلاح های اولیه است که از فنر قوی با قابلیت ارتجاعی بالا برخوردار می باشد. یک پیستون و یک میله ماشه در آن قرار دارد که با کشیدن اهرم یا پایین بردن لوله سلاح، فنر جمع شده و پیستون به ماشه قفل می شود که با چکاندن ماشه پیستون به سرعت به سمت جلو حرکت کرده و فشار بالا ایجاد می کند که موجب حرکت گلوله در طول لوله تفنگ می گردد.

از مهمترین مزایای این تفنگ قابلیت استفاده از آن در هر جاوا بدون محدودیت بوده و برای شلیک فقط به ساچمه نیاز است تعمیرات آن به سادگی صورت گرفته و هزینه کمی دارد.

تفنگ بادی نیترو

عملکرد این نوع تفنگ مشابه مدل های فنری بوده و تفاوت بارز آن حذف فنر می باشد که به جای فنر از هوای محبوس در سیلندر پشت پیستون استفاده می کنند.

از مهمترین مزایای این تفنگ امکان استفاده آن در همه مکان ها بوده که برای کارکرد فقط به ساچمه نیاز است، جک گازی که در این نوع تفنگ قرار گرفته ضعیف نمی شود، در قدرت بالا باقی می ماند و در سرمای شدید نیز می توان از این نوع تفنگ استفاده کرد.

تفنگ بادی پی سی پی

این نوع تفنگ که قدرت و دقت بالا را در کنار یکدیگر دارد پیستون و فنر در آن حذف شده و به عنوان نسل جدید تفنگ های بادی برای تک تیراندازی و دور زنی مناسب است. مسلح کردن مجدد این تفنگ با سرعت بالایی انجام می شود؛ زیرا برخی از مدل ‌های این تفنگ به صورت خشاب دار هستند. از مهمترین مزایای این تفنگ می ‌توان به شلیک آن با میزان فشار کمتر در لگ زدن اشاره کرد.

تفنگ بادی گازی یا co۲

در این تفنگ نیرویی که برای پرتاب ساچمه مورد استفاده قرار می گیرد از کپسول گاز co۲ تامین می گردد، و نحوه عملکرد این تفنگ شباهت زیادی به نمونه ‌های پی سی پی دارد؛ اما از لحاظ قدرت ضعیف تر هستند .

از مهمترین مزایای این تفنگ می ‌توان به قابلیت استفاده آن در همه فضاها فقط با استفاده از ساچمه و چند عدد کپسول کوچک اشاره کرد. همچنین در هنگام شلیک بدون لگد و با داشتن کارکرد عالی دوربین می ‌توان در زمانی سریع و بدون زحمت شلیک نمود. این تفنگ برای آموزش نوجوانان و بانوان یک گزینه مناسب بوده؛ زیرا در هنگام شلیک، لگد نزده و مسلح سازی آن با سرعت صورت می گیرد.

تفنگ پمپی پی سی پی

این مدل از تفنگ یک تلمبه درون خود دارد که برای مسلح شدن و شلیک از آن استفاده می شود. نحوه طراحی تفنگ می‌تواند به صورت تک پمپی و یا چند پمپی باشد. از مهمترین مزایای این تفنگ می‌ توان به عدم آسیب به دوربین در مدت طولانی و لگد زدن در هنگام شلیک اشاره نمود.

 

تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی

 

بهترین تفنگ بادی را چگونه تهیه کنیم؟

 

در حال حاضر انواع مختلفی از تفنگ بادی از لحاظ برندهای تولید کننده، ابعاد و اندازه، مکانیسم شلیک و بسیاری از موارد دیگر در بازار موجود می باشد.

اگر می خواهید که بهترین تفنگ بادی ها را تهیه نمایید خوب است بدانید که به طور جامع دسترسی به این محصول امکان پذیر نیست؛ زیرا هیچ کدام از تفنگ ها همه ویژگی ها را یک جا ندارند.

در هنگام تهیه بهترین تفنگ بادی باید به برخی از نکات و اهداف خود از نظر تهیه تفنگ دقت کرده و سپس در بین این نمونه های متنوع مناسب ترین را انتخاب کنید.

برای خرید ملزومات شکار و ماهیگیری و انواع تفنگ های بادی به فروشگاه شات شاپ مراجعه نمایید.

تذکر از سمت جُستک : در طبیعت هنگام شکار حواسمان به موجودات مختلف باشد و حتما سعی شود با توجه به مناطق یاد شده برای اینکار اقدام به شکار نمایید.

عواملی که می توانند در هنگام انتخاب بهترین تفنگ بادی مد نظر قرار بگیرند عبارتند از:

قدرت خروجی و برد گلوله

با توجه به هدف استفاده از تفنگ قدرت خروجی و برد آن مشخص می گردد. هر چقدر قدرت خروجی بالاتر باشد در نتیجه سرعت حرکت گلوله نیز بیشتر است و مسیر طولانی تری را طی می کند.

زیبایی ظاهری

معمولاً زیبایی ظاهری تفنگ ها مرتبط به قنداق آنها بوده که استفاده از قنداق های تولید شده از چوب راش و یا قنداق هایی از جنس فولاد مطابق نظر و سلیقه افراد تفاوت دارد.

صدای تفنگ

صدایی که تفنگ در زمان شلیک به شکار یا تیراندازی ایجاد می کند، یکی از عوامل موثر بر انتخاب این محصول است.

وزن تفنگ

برای طی کردن مسیرهای طولانی به صورت پیاده در صورتی که تفنگ ‌بادی سنگین باشد، مشکلات زیادی به وجود می ‌آورد، پس نوع متریال آن و وزن نهایی تفنگ اهمیت دارد.

اندازه کالیبر تفنگ

اندازه کالیبر تفنگ های بادی در حال حاضر بسیار متنفر است و متناسب با شرکت در مسابقات بین المللی تیراندازی، شکار و مصارف عمومی و کارهای مختلف دیگر باید کالیبرهای مناسب انتخاب شود.

 

تفاوت تفنگ شکاری با تفنگ بادی

 

بررسی وجه تمایز میان تفنگ شکاری و تفنگ بادی

 

در حال حاضر انواع مختلفی از تفنگ به صورت بادی و شکاری طراحی و تولید شده ‌اند که نیاز همه افرادی که به این محصول علاقه دارند را تامین می کند. تنوع بالای این تفنگ ها در بازار ممکن است که برای افرادی که قصد تهیه تفنگ را دارند، چالش هایی را به وجود بیاورد.

در صورتی که به طور کامل به وجه تمایز میان تفنگ شکاری و تفنگ بادی آشنا باشید می دانید که هر کدام از این تفنگ ها برای چه شرایطی کاربرد دارند.

در این بخش به طور مختصر به تفاوت میان تفنگ شکاری با تفنگ بادی می پردازیم:

  • از لحاظ وزن تفنگ های شکاری وزن سنگین تری به نسبت تفنگ های بادی دارند.
  • از لحاظ قدرت شلیک تفنگ های شکاری بسیار قدرتمندتر از تفنگ های بادی هستند.
  • از لحاظ نوع گلوله ای که در تفنگ ها قرار می گیرد، نیز گلوله های تفنگ شکاری اغلب از طراحی نیزه و کشیده برخوردار بوده؛ اما گلوله های تفنگ های بادی به صورت ساچمه های گرد هستند.
  • اما عمده ترین تفاوت میان تفنگ های شکاری و بادی می ‌توان به سیستم ایمنی و مکانیسم شلیک ماشه آنها اشاره کرد که تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

 

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید