افزایش سقف حق‌التدریس و حق‌التحقیق اساتید دانشگاه تهران

Table of Contents

پیشنهاد روز

افزایش سقف حق‌التدریس و حق‌التحقیق اساتید دانشگاه تهران

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری جُستک به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در جلسه شورای دانشگاه تهران، گفت: بر اساس مصوبه هیأت امنای دانشگاه تهران، همه بخش‌ها در دانشگاه تهران به گروه تبدیل شدند. شکل‌گیری ۲۱۲ گروه روزآمد و جدید در دانشگاه تهران به تصویب هیأت امنای دانشگاه رسید که به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: همچنین از رسمیت یافتن تغییر نام پردیس به دانشکدگان در دانشگاه تهران با مصوبه هیأت امنای دانشگاه خبر داد و گفت: این تغییر نام در عمل اتفاق افتاده بود، اما فاقد مصوبه بود که در هیأت امنا به تصویب رسید و رسمیت قانونی پیدا کرد.

*دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران مستقل شد

رئیس دانشگاه تهران در تشریح دیگر مصوبات جدید هیأت امنای دانشگاه تهران اعلام کرد: دانشکده محیط زیست که در برهه‌ای زیرمجموعه دانشکدگان فنی قرار گرفته بود، با مصوبه جدید هیأت امنا به عنوان یک دانشکده مستقل تعریف شد.

مقیمی تاکید کرد: برای مدیریت متوازن در دانشگاه نیاز داریم ساختار را نیز متوازن و یکپارچه کنیم. در این راستا لازم است چند دانشکده مستقل را ذیل یک دانشکدگان جدید تعریف کنیم. در این تغییر ساختار باید هوشمندانه عمل کرد و تغییرات داوطلبانه و با مشارکت اعضای هیأت علمی و تدریجی باشد.

*ساختار یکپارچه کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه تهران مصوب شد

رئیس دانشگاه تهران افزود: چابک‌سازی و یکپارچگی ساختار کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه تهران اتفاق افتاد و یکپارچگی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی کرج با مجموعه ابوریحان در هیأت امنا هم به تصویب رسید. اکنون دو مجموعه آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران در کرج و ورامین دارای مدیریت یکپارچه هستند و مأموریت‌ها به مرور تغییر خواهد کرد و در یک برنامه سه‌ساله شاهد این تغییرات خواهیم بود.

وی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر بحث امنیت غذایی در برنامه هفتم توسعه و با اشاره به کارکردهای دانشگاه در برنامه هفتم، بر حضور فعالانه دانشگاه تهران در تدوین برنامه هفتم توسعه تاکید کرد و گفت: دانشگاه تهران باید با پذیرش مرجعیت علمی در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی، با جدیت بیشتری پذیرای این مسئولیت باشد. مراجع مختلفی امروز در زمینه‌های مرتبط با کشاورزی داعیه‌دار موضوع هستند که بعضاً علمی نیستند. لذا معتقد هستیم دانشگاه تهران باید مرجعیت اصلی را در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی بر عهده داشته باشد.

*دانشکده فنی کاسپین در ساختار دانشگاه تهران حفظ می‌شود

رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش با اشاره به تأسیس پردیس بین‌المللی کاسپین دانشگاه تهران در شمال کشور، توضیح داد: این پردیس بین‌المللی که در شهرستان رضوانشهر در جوار دانشکده فنی کاسپین تأسیس شده است، پل ارتباطی دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های کشورهای آسیای میانه خواهد بود. راه‌اندازی این پردیس بین‌المللی به معنای حذف دانشکده فنی کاسپین نیست، بنابراین دانشکده فنی کاسپین همچنان در ساختار دانشگاه تهران حفظ می‌شود.

مقیمی با تاکید بر اقدام برای تثبیت اراضی و املاک دانشگاه تهران در شمال کشور، اظهار داشت: زمین‌های دانشگاه در این منطقه موقعیت مناسبی دارد ولی به درستی از آنها استفاده نشده است. یک هتل نیمه‌کاره ۵۰ واحدی متعلق به دانشگاه تهران در رضوانشهر، بیش از ۳۰ سال به صورت نیمه‌تمام رها شده بود و همچنین ۱۱ بلوک با چندین واحد دارای وضع مشابهی است که باید برای احیا و فعال‌سازی این سرمایه‌های بالقوه در راستای درآمدزایی و امور رفاهی اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان تسریع کنیم چراکه این مجموعه ظرفیت خوبی برای اقامت همکاران و برگزاری اردوهای دانشجویی دارد.

*واحد دانشگاه تهران در خطه شمال میزبان دانشجویان عراقی

رئیس دانشگاه تهران از راه‌اندازی مرکز توانمندسازی پارک‌های علم و فناوری و واحدهای فناور در کل کشور در منطقه کاسپین خبر داد و گفت: مجموعه دانشگاه تهران در رضوانشهر علاوه بر اینکه دارای ظرفیت لازم برای توانمندسازی پارک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان است، جاذبه خوبی برای داوطلبان آموزش عالی کشورهای همسایه بخصوص عراق دارد که امیدواریم بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته شاهد رشد پذیرش دانشجوی عراقی در واحدهای دانشگاه تهران در شمال کشور باشیم.

رئیس دانشگاه تهران همچنین در تشریح رویکرد دانشگاه در زمینه فعالیت‌های عمرانی، اظهار داشت: فعالیت‌های عمرانی در دانشگاه کارآفرین و توسعه‌گرا باید بر اساس اصل تقدم هزینه‌ها بر درآمدها شکل بگیرد، یعنی ابتدا اولویت‌ها و نیازها شناسایی شوند و حتی اگر درآمدها برای تحقق اولویت‌ها کافی نبود، برای تأمین منابع تدبیر لازم صورت گیرد. این درحالی است که غالب مدیران اصل تقدم درآمدها بر هزینه‌ها را سرلوحه اقدامات خود قرار می‌دهند که این در واقع رویکردی مبتنی بر محافظه‌کاری و حفظ وضع موجود است و میانه‌ای با این رویکرد ندارم.

*سقف حق‌التدریس و حق‌التحقیق افزایش یافت

مقیمی در ادامه تشریح مصوبات اخیر هیأت امنای دانشگاه تهران، از افزایش سقف حق‌التدریس و حق‌التحقیق از ۷ واحد به ۳۰ واحد با مصوبه هیأت امنا خبر داد و گفت: به این ترتیب مشکل سقف حق‌التدریس واحدهای خودگردان و حق‌الزحمه استادان در پذیرش پایان‌نامه‌ها نیز حل خواهد شد. همچنین پیگیر هستیم که در دو ماه آینده پرداخت حق‌التحقیق و حق‌التدریس کل دانشگاه تهران را به‌روز شود.

رئیس دانشگاه تهران در بخش دوم سخنانش با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه تهران از ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، گفت: دانشگاه ضربان‌سنج چرخه حیات جامعه است و محیط دانشگاه تهران به سرعت تحت تأثیر محیط بیرونی برانگیخته می‌شود و به شدت تحولات محیطی بر عملکرد آن تأثیرگذار است؛ این امر مدیریت فعال و پویایی در دانشگاه طلب می‌کند. با مدیریت سطحی نمی‌توان دانشگاه را اداره کرد، بلکه باید با نگرشی عمیق و ژرف کاوانه، عمق هر اتفاقی را ببینیم و هر رویدادی هرچند کوچک را جدی بگیریم و لایه‌های زیرین آن را کاوش کنیم.

وی با تاکید بر ارتقای کمی و کیفی غذای دانشجویی و توسعه و تنوع‌بخشی فضاهای رفاهی برای دانشجویان، تصریح کرد: با وجود محدودیت‌های مالی که دانشگاه‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند اما نیاز است که ارتقای خدمات دانشجویی توجه ویژه شود و به معنای واقعی نگاه پدرانه به دانشجویان داشته باشیم.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در ادامه به ضرورت توجه به نشاط در محیط دانشگاه در عین رعایت اصول اخلاقی و مذهبی تاکید کرد و گفت: توجه همزمان به تحرک و نشاط علمی و همچنین اهتمام به تربیت اخلاقی و دینی، دوگانه آشتی‌پذیری هستند که نیازمند برنامه‌ریزی عالمانه متناسب با اقتضائات دانشگاه است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره الزامات فضای دانشگاه، خاطرنشان کرد: محیط دانشگاه محیط روشنفکری و محیط باز به سوی اندیشه‌های جهانی است لذا دانشگاه باید دارای محیط باز و محل تولید فکر و ایده باشد و بسته‌بودن مغایر فضای خلاقانه و کارآفرینانه است. هدف از ایجاد تغییرات در دانشگاه این است که قالب‌های ذهنی خشک غیرقابل انعطاف را به قالب‌های کارآفرینانه تغییر دهیم و با عبور از چارچوب‌های قالبی و کلیشه‌ای و دستیابی به نگرش‌های نوگرا و کارآفرینانه، در دانشجویان اشتیاق به علم و دانش را ایجاد نمائیم.

*سیاست قطعی دانشگاه تهران برای آموزش ترکیبی

رئیس دانشگاه تهران درباره آموزش در سال تحصیلی جدید یادآور شد: به طور مستمر درباره روش‌های مختلف آموزش، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری می‌کنیم که یکی از آنها بحث آموزش ترکیبی است. مصمم هستیم که در سال تحصیلی جدید آموزش ترکیبی داشته باشیم. این سیاست قطعی ما است که از تجربه‌های به دست آمده دوران کرونا استفاده کنیم و بر این امر تاکید داریم که دیگر به آموزش حضوری مطلق بازنگردیم، بلکه با استفاده از تجربیات به دست آمده و زیرساخت‌های فناوری، دانشجویان کارآمدتری تربیت کنیم.

* خروجی پایان‌نامه‌ها باید منتج به واحد دانش‌بنیان و فناور شود

 مقیمی درباره تحول آموزشی در دانشگاه تهران، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا با برگزاری جلسات مداوم کارشناسی، روش‌های مبتکرانه و جدید را متناسب با شرایط دانشگاه کارآفرین به اجرا درآوریم و از قالب‌های کلیشه‌ای سنتی به سمت رویکردهای جدید حرکت کنیم. این مسیر را هم در حوزه آموزش و هم در پژوهش با جدیت دنبال می‌کنیم. سالانه ۱۰ تا ۱۱ هزار پایان‌نامه و رساله در دانشگاه تهران دفاع می‌شود که متأسفانه خروجی قابل قبولی ندارند، لذا روش پایان‌نامه‌‌نویسی تغییر خواهد کرد و روشی را به کارخواهیم گرفت که با احساس مسئولیت توأم باشد و خروجی منتج به واحد دانش‌بنیان و فناور شود.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به برنامه دانشگاه برای استقرار ۲ هزار واحد فناور و دانش‌بنیان، گفت: ۶۰۰ تا ۷۰۰ واحد فناور در دو مجموعه ۷۴ هزار مترمربعی در اشتهارد و میدان بهمن که واگذاری ۱۵ ساله آنها از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به دانشگاه تهران صورت گرفته است، مستقر خواهیم کرد و بستری فراهم می‌کنیم تا چند پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری بتوانند اجزای برنامه یا پروژه‌ای شوند که قرار است راه حل یک مسئله مبتلابه کشور باشد. لذا نتایج یافته‌های این پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها باید در قالب کسب‌وکارهای کارآفرینانه تجلی پیدا کند.

*سیاست تحولی در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حراست

 مقیمی در پایان ضمن اشاره به ضرورت سیاست تحولی حراست و انتظامات دانشگاه تهران، اظهار داشت: تحولات در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حراست و انتظامات دانشگاه از ماه‌ها پیش آغاز شده است؛ به گونه‌ای که تجهیزات مورد نیاز جهت حراست از بیت‌المال و صیانت از اموال و دارایی‌های دانشگاه فراهم شده است. همچنین با اجرای دوره‌های آموزشی و سازوکارهای انگیزشی، برنامه‌های توانمندسازی منابع انسانی حراست و انتظامات به صورت مستمر در جریان است.

پایان پیام/


پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید