بورس دوباره منفی شد | کاهش ۳۴۴۷ واحدی شاخص کل

Table of Contents

پیشنهاد روز

بورس دوباره منفی شد | کاهش ۳۴۴۷ واحدی شاخص کل

به گزارش جُستک آنلاین، بورس تهران بعد از رشد قابل توجه روز گذشته گرچه امروز در ابتدای معاملات در روند رو به رشد قرار گرفت، اما بعد از آن روند کاهشی به خود گرفت به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش ۳۴۴۷ واحد به رقم یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۶۵۲ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش ۴۳۷ واحد به رقم ۳۹۵ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

ارزش روز بازار امروز در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۵۲۹ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۸.۶ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۵۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۶۱۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، اما میزان کاهش زیر نیم‌درصد بود. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۲ دهم درصد کاهش یافتند. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۱۱ صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور ۱۹ صدم درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس ۱۶ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۳۲ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی شازند، سایپا و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند و برعکس، نمادهای ملی‌مس، پتروشیمی نوری، فولاد مبارکه و پتروشیمی خلیج فارس بیشتری اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریف چندانی نداشته. شاخص کل در پایان معاملات با ۵۹ واحد ریزش به رقم ۱۹ هزار و ۲۰۵ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک‌میلیون و ۵۹ هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه که شرکت‌های با شفافیت کمتر و شرکت‌های اخراجی از بازارهای اصلی در آن قرار دارند به ۳۴۰ هزار میلیارد تومان بالغ شد.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۲.۶ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۵۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. با این حساب مجموع ارزش معاملات امروز در بورس و فرابورس به ۱۷  هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، صبا تأمین و آریا ساسول بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت شیراز، بهمن دیزل و برق عسلویه مپنا بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، یکی از گلایه‌های به حق فعالان بازار سرمایه این است که برخی کالاهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، در عین حال مشمول قیمت‌گذاری قرار گرفته‌اند که این با سازوکار بازار که عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت است در تناقض است و فعالان بازار می‌گویند براساس قانون توسعه ابزارهای بازار سرمایه اگر با تصمیمات دولت زیانی متوجه سهامداران شود باید آن را جبران کند.

همچنین یکی از ابزارهایی که می‌تواند از سرمایه‌گذاران حقیقی حمایت کند، این است که سود سهام آنها به موقع و به صورت متمرکز از طریق سامانه‌های موجود مانند سامانه سجام واریز شود.

در حال حاضر با وجود توسعه بازار سرمایه و مشارکت ۷۵ درصدی مردم در این بازار هنوز سهم تأمین مالی اقتصاد از بازار سرمایه زیر ۱۰ درصد است و ۹۰ درصد تأمین مالی اقتصاد از طریق شبکه بانکی صورت می‌گیرد که لازم است بازار سرمایه توسعه و عمق بیشتری پیدا کند.

سرمایه‌گذاری در بورس الزاما همراه با ریسک و نوسان است و قبل از سرمایه‌گذاری باید حتما مطالعه، مشورت و تحقیق صورت گیرد.

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید