جزئیات جدید از سانحه قطار مشهد – یزد | راننده بیل مکانیکی مقصر است

Table of Contents

پیشنهاد روز

جزئیات جدید از سانحه قطار مشهد – یزد | راننده بیل مکانیکی مقصر است

به گزارش جُستک آنلاین، محمدحسن اسماعیلی درباره دلایل و چرایی وقوع سانحه ریلی امروز که سبب شد پنج واگن قطار مسافری مشهد-یزد واژگون شود، اظهار کرد: فرضیات مختلفی درباره چرایی وقوع سانحه ریلی امروز مطرح شده است اما در صحبت هایی که با پیمانکاران و دست اندرکاران این خط ریلی داشتیم، پیمانکار راه آهن در حال بازسازی خط تعویض تراورس بوده و به همین دلیل بیل مکانیکی در محل حضور داشته است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در زمانی که خط فعال بوده و در آن مسیر تردد انجام شده بیل مکانیکی در کنار خط ریلی حاضر بوده است افزود: بر اساس پروتکل‌های اعلام شده که همواره آن را به پیمانکاران ابلاغ می‌کنیم حداقل فاصله تجهیزات و ماشین‌آلات مانند بیل مکانیکی از خط ریلی باید سه متر باشد اما اینکه چه اتفاقی افتاده که این دستگاه بیل مکانیکی در کنار خط ریلی و بدون رعایت فاصله ایمنی حضور داشته، مشخص نیست. هم اکنون در حال بررسی بیشتر هستیم. راننده بیل مکانیکی حال مساعدی ندارد اما تا اینجای کار مطمئن هستیم تعمدی در بروز این حادثه در کار نبوده و چند خطا در کنار یکدیگر باعث بروز این سانحه شده است.

رییس کمیسیون عالی سوانح با بیان اینکه هم اکنون در حال گفت وگو و بررسی پارامترهای مختلف برای کشف اصلی علت بروز این سانحه و تشریح عوامل آن هستیم ادامه داد: بر اساس پروتکل‌ها زمانی که خط فعال می‌شود و اصطلاحا یک خط را آزاد می‌کنند، ماشین‌آلات و تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی باید از خط آهن فاصله بگیرند و از منطقه خارج شوند. اما در این حادثه با وجود اینکه ساعت ۴:۳۰ صبح امروز این خط ریلی فعال شده است بیل مکانیکی بدون رعایت فاصله ایمنی در آنجا حضور داشته که داریم آن را بررسی می‌کنیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا بیل مکانیکی در فاصله حدود نیم ساعت قبل از این سانحه در کنار خط حاضر شده در حالیکه حدود یک ساعت قبل از این قطار، قطارِ دیگری بدون سانحه از آن منطقه عبور کرده است، گفت: در این زمینه هنوز اطلاعات دقیقی  نداریم و در حال بررسی آن هستیم تا ببینیم چرا این فاصله ایمنی رعایت نشده است اما تا کنون و بر اساس بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که خود بیل مکانیکی سبب حادثه نشده بلکه بوم آن در هنگام چرخش با قطار برخورد کرده است که به نظر می رسد راننده بیل مکانیکی در حال فاصله گرفتن از قطار بوده اما هنگام حرکت و چرخش این اتفاق برای او رخ داده است.

اسماعیلی اعلام کرد: به محض نتیجه گیری نهایی و مشخص شدن همه جزئیات و جوانب این سانحه، گزارش آن را  به صورت کامل اعلام خواهیم کرد.

وزیر راه: علت سانحه به‌زودی اعلام می‌شود

به گزارش جُستک آنلاین رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفت: نتیجه بررسی‌ها درباره علت سانحه قطار مشهد به یزد به‌زودی به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی افزود: بررسی اولیه نشان می‌دهد که این سانحه بر اساس تصادم اتفاق افتاده است؛ با این وجود اعضای کمیسیون سوانح ریلی در حال حاضر در محل سانحه حضور دارند و در حال بررسی هستند تا علت دقیق این سانحه و مقصرینِ آن را مشخص و اشکالِ به وجود آمده در آن مسیر را بررسی کنند که این بررسی به زودی تمام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: قطعا علت حادثه به استحضار ملت ایران خواهد رسید.

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید