جشنواره رسانه و عتف برگزار می‌شود

Table of Contents

پیشنهاد روز

جشنواره رسانه و عتف برگزار می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری جُستک ، ندا شفیعی رئیس مرکز روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که روابط عمومی‌ها می‌توانند فعالیت نهادها را ارزیابی و منعکس کنند و مشخص کننده روش‌ها و نقدهای دستگاه مربوطه خود باشند، گفت: مقام معظم رهبری معتقدند بهترین روابط عمومی بهترین نمایانگر اوضاع داخلی یک نهاد از یک سو و از سوی دیگر منعکس کننده چگونگی مسائلی که در آن نهاد می‌گذرد بنابراین بی انگیزگی روابط عمومی‌ها، روزمرگی، عدم تخصص گرایی، نبود بودجه مستقل، کم بودن امکانات سخت افزاری، نبود ساختار تشکیلات منسجم و یکسان، نبود قانون و مقررات هدفمند از جمله چالش‌های این حوزه به شمار می‌رود.

وی گفت: در حال حاضر ۳۵ درصد مدیران روابط عمومی مدرک دکترا دارند و ۶۹ درصد دارای مدرک فوق لیسانس و ۱۶ درصد مدرک لیسانس هستند.۶۴ درصد مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها در رشته علوم انسانی، ۲۰ درصد در رشته فنی مهندسی، ۸ درصد در رشته روابط عمومی و ارتباطات، ۴درصد در رشته علوم پایه و ۴ درصد در سایر رشته‌ها تحصیل کردند.

شفیعی افزود: ۲۳ درصد مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سمت مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی، ۲۷ درصد در پست مدیر روابط عمومی، ۲۱ درصد به عنوان کارشناس مسئول، ۱۶ درصد به عنوان رئیس اداره و ۳ درصد به عنوان مدیر کل فعالیت دارند. ۲۲ درصد مدیران روابط عمومی در شورای فرهنگی، ۸ درصد در شورای معاونان و شورای فرهنگی، ۱۱ درصد در شورای معاونین و ۲۳ درصد در سایر کارگروه‌ها حضور دارند.

وی افزود: روابط عمومی زمانی وضعیت مطلوب دارد که برنامه و بودجه مستقل و ساختار تشکیلاتی قوی داشته باشد و امکان جذب کارشناس متخصص و همچنین به روزرسانی امکانات و تجهیزات فراهم باشد، متأسفانه برخی از پارک‌های علم و فناوری کشور مسئول روابط عمومی ندارند یا این مسئولیت خطیر را به یکی از همکاران دفتری می‌سپارند در حالی که این حوزه نیروی متخصص نیاز دارد.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت علوم ادامه داد: باید از فرصت آزمون استخدامی و امریه سربازی برای جذب نیروهای کارآمد و نخبه در حوزه ارتباطات و روابط عمومی استفاده کنیم همچنین معتقدم مهمترین راهکار در جهت نقش‌آفرینی روابط عمومی‌ها تحقق منویات رهبری و اولویت‌های وزارت علوم مأموریت گرایی آنهاست؛ باید با تعریف مأموریت‌های مشخص و تخصصی رسالت روابط عمومی‌های علم و فناوری در زیست بوم علم و فناوری کشور مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه روابط عمومی جایگاه راهبردی است اظهار کرد: روابط عمومی‌ها باید در جریان تمامی برنامه‌ها باشند و در همه جلسات حضور یابند. روابط عمومی‌ها در واقع نماینده سازمان در مواجهه با افکار عمومی و رسانه‌ها هستند و باید به آنها اعتماد کرد.

شفیعی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه روابط عمومی‌ها برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب باید پیشگام و در صف اول باشند و با تولیدات محتوایی فاخر دستاوردهای علمی را بیان کنند، گفت: مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد، فناور و نوآور پروری جزو اولویت‌های وزارت علوم به شمار می‌رود و روابط عمومی‌ها باید این اولویت را به عنوان مأموریت خود در سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار دهند.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از برگزاری جشنواره رسانه و عتف خبر داد و گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه اطلاع‌رسانی و با توجه به گستردگی حوزه‌های علوم تحقیقات و فناوری با همکاری روابط عمومی‌های عتف اقدام به برگزاری جشنواره رسانه و عتف در مناطق دهگانه آموزش عالی خواهد کرد بر همین اساس این جشنواره در مرحله اول به صورت منطقه‌ای توسط هر یک از مناطق آموزش عالی در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد. مرحله دوم نیز در پایان سال به صورت کشوری از میان برگزیدگان مناطق برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ ت 81این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید