دریافت حق آبه ایران از هیرمند به کجا رسید؟ | توضیحات وزیر نیرو درباره احیای زاینده رود و مشکل آب همدان و شهرکرد

Table of Contents

پیشنهاد روز

دریافت حق آبه ایران از هیرمند به کجا رسید؟ | توضیحات وزیر نیرو درباره احیای زاینده رود و مشکل آب همدان و شهرکرد

به گزارش جُستک آنلاین، علی اکبر محرابیان در برنامه صف اول از وضعیت تنش آبی در سال‌های گذشته، آماری ارائه کرد و گفت: براساس آمار تابستان سال گذشته ۳۰۰ شهر کشور و ۸ هزار روستا تنش آبی داشتند. مجموع میزان بارش‌ها نسبت به نرمال سال، ۱۷ درصد کاهش داشته است امسال هم سال خشک محسوب می‌شود و شرایط برای تامین منابع آبی سخت‌تر است.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بارش‌های اخیر در افزایش حجم ذخایر آبی توانسته کمک کند، افزود:  بارش‌ها باعث افزایش سهم سدها می‌شود. برآیند مجموع بارش‌ها مثبت بوده و حجم ذخایر تجدید پذیر را اضافه می‌کند البته اگر در نقاطی رخ دهد که سد داریم می‌توانیم مدیریت کنیم، اما اگر در سفره‌های زیرزمینی برود غنی می‌شود هرچه از شیوه‌های کنترل آبی بیشتر توانسته ایم استفاده کنیم با روش‌های مختلف از وقوع سیل جلوگیری کرده است.

محرابیان در خصوص اقداماتی که  در این بخش زمینه ساز تشدید وقوع سیل می‌شود، ادامه داد:  سازه‌های تقاطعی مانع گذر آب در حوزه، باعث وقوع سیل می‌شود بنابراین باید در این بخش دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها همکاری کنند تا این سازه‌ها اصلاح شود و ۷۴۰۰ سازه‌های تقاطعی در این بخش شناسایی و استخراج  و دستگاه‌ها مکلف شده اند که آنها اصلاح کنند و اصلاح آن‌ها باعث جلوگیری از خسارت‌ها می‌شود.

محرابیان افزود: بیش از ۹۰ درصد خسارت‌های سیل ناشی از سازه‌های تقاطعی است. نزدیک ۲۰۰ سازه اصلاح شده است، ولی امروز متوجه خطر می‌شویم و سازه‌ها را اصلاح می‌کنیم و هزینه‌های آن‌ کمتر از سیلی است که رخ می‌دهد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه چه اقداماتی در حوزه آب صورت گرفته و چه برنامه ریزی انجام گرفته است گفت:  سه برنامه از جمله اصلاح حاکمیت و حکمرانی آب داریم که براساس آن سندی تهیه شده است .  نخست توزیع آب در استان‌ها پیش بینی شده است طبق این سند میزان آبی که سالانه در اختیار داریم به صورت نیاز استانی توزیع می‌شود و با این ساز وکار مدیریت آب انجام می گیرد.

وی ادامه داد: دومین مورد مدیریت مصرف آب است. امسال موفقیت ما در حوزه برق آبی براساس مدیریت مصرف است در بخش آب با مدیریت مصرف، از این میزان آب استفاده بهتری ببریم و شاهد رشد بهره وری و تولید بیشتر باشیم.

محرابیان همچنین افزود: سومین مورد پروژه‌های زیربنایی است. این پروژه‌ها را در سه بخش دنبال می‌کنیم که براساس آن اقدام به توزیع آب کنیم و این برنامه‌ها تعداد شهرهایی که تنش آبی داشته اند کاهش یافته است و آب را به نحو مطلوب تری توزیع می کنیم.

وزیر نیرو گفت:  در۱۰ هزار روستا عملیات آبرسانی را انجام داده ایم و ۱۲۰۰ روستا عملیات آبرسانی تمام شده است. عملیات در بسیاری از روستاها در ماه‌های پیش رو و سال ۱۴۰۲ شروع می‌شود که براساس این پروژه‌های آبرسانی این روستاها شاهد تولید آب پایدار و با کیفیت خواهند بود و ما در پروژه غدیر آب پایدار و با کیفیتی را برای استان خوزستان تامین کرده ایم.

وی درخصوص بخش اصلی مشکل آب همدان افزود:  مشکل آب همدان از دهه ۷۰ شروع شده بود. ۱۷ سال پیش پروژه آبرسانی کلید خورده بود سال های اولیه ۸۶ تا ۹۰ به علت بحث های نظارتی متوقف بود و در این مدت پیشرفت کمی داشته است.

محرابیان همچنین ادامه داد:  در سال گذشته با توجه به موجودی آب سد اکباتان و کم آبی اعلام کردیم که باید این پروژه تشدید شود و از طرف دیگر مشکلات تامین منابع مالی هم وجود داشت اما با دستور رییس جمهور در اسفند ماه اعتبارات ویژه تخصیص یافت و امسال هم مجدد اعتبارات دیگری برای تسریع در اجرای پروژه اختصاص یافت و امیدوارم در شهریور فاز اول آن به اتمام برسد .

وزیر نیرو افزود: در سال گذشته ۴۳ درصد کاهش بارش و سال ۹۹ هم خشکسالی شدیدی داشته ایم و با توجه به وسعت کشاورزی در اطراف همدان این میزان ورودی آب به این استان بیشتر شده بود.

وی گفت: ۳۰ تا ۳۵ درصد آب استان همدان را از منابع دیگر تامین کرده ایم. حجم آبی که هم اکنون تامین شده است ۱۶۰۰ میلیون بر لیتر است و با خط رینگی که احداث می شود بخشی از مشکل کمبود آب برطرف خواهد شد تا پایان هفته رینگ نصب شده در استان همدان و مشکل برطرف می شود.

وی در خصوص مشکل آب شهرکُرد افزود:  هیچ مشکلی در محدویت‌ آب نداریم. در شرایط گرم بارندگی و وقوع سیل در چند وقت اخیر باعث آب شدن یخچال های طبیعی در این استان شد. این سیل در کوهرنگ به گونه ای بود که ما در این استان دیگر آب نداشتیم، گل آب داشتیم و به‌گونه‌ای شده بود که ۶۰ درصد دیگر در این منطقه‌ آب نداشتیم.

 محرابیان اضافه کرد: اما با برنامه ریزی صورت گرفته ۴ سامانه تعریف شد و در یک عملیات جهادی و ظرف مدت کوتاه به مرور وارد مدار شده و هم اکنون در شهر کُرد شرایطی داریم که منابع طبیعی باشد یا نباشد مشکل آب در این منطقه نداریم.

وزیر نیرو درباره احیای زاینده رود افزود: یکی از مهم ترین برنامه های ما احیای آن است، به طور قطع احیای زاینده رود امکان پذیر است. تمامی این صحبت ها که امکان پذیر نیست را رد می کنیم و احیا به گونه ای است که تامین آب مطمئن و پایدار است و رها سازی حداقل آبی در فصل ها و ماه های مختلف است.

وی ادامه داد: جلسات متعدد با مسئولان مرتبط تشکیل شده است. در زاینده رود پروژه های مختلف مطرح شده اما نیمه کاره رها شده است. هم اکنون با همفکری و همگرایی با متخصصان برنامه ها به گونه ای طراحی شده که اجرایی شود و عملیات اجرایی این طرح شروع شده اما کند است. برنامه داریم که سرعت کار افزایش یابد البته به شرطی که تامین منابع مالی آن به موقع انجام شود.

محرابیان درباره دریافت حق آبه ایران از هیرمند گفت: ما باید دیپلماسی آب را فعال کنیم و البته در این بخش هم تاکنون موفق بوده ایم. پای ثابت تمامی مذاکرات ما با کشورهای خارجی موضوع آب است و احیای حقوق آب خود را همواره پیگیری می کنیم.

وی اضافه کرد: در حوزه افغانستان و ترکیه، ایران در منطقه پایین دست محسوب می شود که دریافت کننده است و پیش از این سازه هایی وجود داشت که مانع ورود آب می‌شد که طی سفر اخیر به این کشورها این سازه ها باید برداشته می شد، طرف افغانستانی موافقت کرد و موضوع بعدی رها سازی حق آبه ایران بود .طبق ماده ۱۵۱ باید این اقدام صورت می گرفت که هم اکنون رها سازی انجام شده و امروز طبق آخرین آمار ۱۳.۵ متر مکعب بر ثانیه را دریافت کرده ایم.

وزیر نیرو افزود: مطالبات آبی ایران از هیرمند در سال‌های گذشته ۸۲۰ میلیون متر مکعب بوده که باید دریافت می کردیم که در حال پیگیری آن هستیم.

محرابیان ادامه داد: با توجه به سدهایی که ترکیه ایجاد کرده نگرانی هایی برای ایران ایجاد شده بود که در مذاکرات با وزیر کشاورزی کشور ترکیه توافقاتی صورت می گیرد که در پایان این ماه این مذاکرات برگزار می شود.

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید