طراحی ۸ پلتفرم تولید دارو و رونق بازار داخلی/ صرفه‌جویی ارزی 1/7 میلیارد دلاری با همت متخصصان

Table of Contents

پیشنهاد روز

طراحی ۸ پلتفرم تولید دارو و رونق بازار داخلی/ صرفه‌جویی ارزی 1/7 میلیارد دلاری با همت متخصصان

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری جُستک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تامین دارو یکی از نیازهای حیاتی هر کشوری محسوب می‌شود. دارو و درمان عرصه‌ای است که به یکی از شاخص‌های تامین امنیت در کشورها بدل شده و عدم توسعه در آن می‌تواند تهدیدی جدی برای بقای یک کشور و مردم باشد.

ایران در چند سال اخیر با مشکلات تحریم‌های جهانی مواجه بوده، در همین راستا به فکر تامین داروی مورد نیاز خود به کمک متخصصان داخلی افتاده است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از نهادهایی است که در حلقه بازیگران این عرصه با اجرای برنامه های مختلفی به دنبال توسعه بازار تولید داخلی دارو برای جلوگیری از خروج ارز است.

ترسیم نقشه راه حمایت از تولید داخلی دارو

رضا عوض پور، رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همواره حمایت از تولید داخلی دارو را در دستور کار خود قرار داده، گفت: 8 پلتفرم تولید دارو با کمک این معاونت و وزارت بهداشت طراحی شده که این پلتفرم‌ها حدود 1/7 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در بازه زمانی 5 تا 10 ساله به همراه خواهند داشت.

وی افزود: نقشه راه حمایت از تولید داخلی توسط سازمان برنامه و بودجه و با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت بهداشت ترسیم شده که به زودی در این راستا تفاهم نامه‌ای با حضور رئیس سازمان، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و وزیر بهداشت به امضا می‌رسد.

به گفته رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در جهاد دانشگاهی نیز با وجود موسسات و افراد نخبه، تاکنون دستاوردهای مهمی در حوزه پزشکی به ثمر رسیده که نشان دهنده نرخ شتاب بیشتر جهاد دانشگاهی نسبت به دیگر حوزه‌ها است.

وی ادامه داد: کیت کرونا که پیشتر وارداتی بود در حال حاضر با قیمت پایین‌تر در حدود یک پانزدهم  قیمت جهانی در داخل تولید و تحویل وزارت بهداشت داده شده است.

به گفته عوض پور در حوزه درمان سرطان و فاکتور انعقادی خون نیز شاهد اتفاق‌های خوبی بوده‌ایم که در این راستا سازمان برنامه و بودجه در نظر دارد کمک های لازم، برای تولید داروی داخلی را انجام دهد.

تاکنون شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق زیادی در سایه حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اتکا به توان تخصصی و دانشی خود توانسته‌اند، سهم خود را از بازار داخلی محصولات و خدمات حوزه دارو و درمان افزایش دهند و بخش بزرگی از نیازهای این صنعت را بدون وابستگی به بازارهای جهانی تامین کنند و همچنین مانع از خروج ارز از کشور شوند.

انتهای پیام/ ت 82این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید