عاملی که خطر مرگ بر اثر کرونا را افزایش می‌دهد

Table of Contents

پیشنهاد روز

عاملی که خطر مرگ بر اثر کرونا را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت جُستک به نقل از ای‌بی‌سی‌نیوز، مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته نشان می‌دهد سیگار کشیدن، خطر مرگ ناشی از کووید را افزایش می‌دهد.

کارشناسان تاکید می‌کنند، این  خطر چه برای افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند چه برای آنهایی که  سیگار الکترونیکی را جایگزین کرده‌اند وجود دارد و همه این افراد ۴۵ درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری در اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهند.

داده‌های به دست آمده از مطالعه نشان می‌دهد، این دسته از افراد همچنین درمعرض ابتلا به کووید شدید هستند. 

اگرچه به خوبی مشخص شده که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات به ریه‌ها آسیب می‌زند و سیستم ایمنی را سرکوب و افراد را مستعد ابتلا به کووید-۱۹ می‌کند و کمتر احتمال دارد توان مبارزه با این بیماری را داشته باشند، اطلاعات محدودی در مورد ارتباط بین سیگار کشیدن و شدت کووید-۱۹ وجود دارد.

 آرونی باتانگر، نویسنده این پژوهش و استاد پزشکی، بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی  می‌گوید: «مانند هر کس دیگری، ما نیز در مورد کووید بسیار نگران بودیم و سعی می‌کردیم بفهمیم که چه عوامل خطر مهمی افراد را برای پیامدهای شدیدتر مستعد می‌کند. کارهای زیادی انجام شده، کارهای رصدی زیادی در منطقه با ادعاها و ادعاهای متقابل انجام شده است. برخی می‌گویند سیگار کشیدن بد است، برخی می گویند آنقدرها هم بد نیست. بنابراین ما فکر کردیم که واقعاً به یک مطالعه بزرگ نیاز داریم».

این مطالعه در مجله علمی «PLOS One» منتشر شده است.

انتهای پیام/ این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید