قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین تا پایان هفته اعلام می‌شود | بلیت ها روز فروش است

Table of Contents

پیشنهاد روز

قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین تا پایان هفته اعلام می‌شود | بلیت ها روز فروش است

به گزارش جُستک آنلاین، داریوش امانی، ‌درباره تردد زمینی زائران اباعبدالله به سمت عراق اظهار کرد: سال ۱۳۹۸، میزان ۳۳ درصد از زائران از طریق حمل و نقل عمومی مشرف شدند و امسال نیز برآورد ما این است که ۳۵ درصد از زائران را در این بخش خدمات‌رسانی کنیم و مابقی از طریق جاده‌ها و با ماشین شخصی‌شان تردد خواهند کرد. با توجه به اینکه افزایش تعداد زائران را خواهیم داشت، در حال رایزنی هستیم که از سایر ناوگان‌های دیگر استفاده کنیم. البته نمی‌توان هر ناوگانی را به کار گرفت و باید از نظر معاینه فنی و سایر پارامترها مورد تایید قرار گیرند. 

امانی اضافه کرد: در حال حاضر، ۸ هزار دستگاه اتوبوس که مربوط به ناوگان خصوصی است تدارک دیده شده و آماده خدمت‌رسانی به زائرین است که با نزدیک شدن به ایام اربعین و برطبق مصوبه ستاد اربعین کشور، ‌قیمت بلیت آن را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: هنوز قیمت بلیت‌ها نهایی نشده و در مرحله بررسی است. از سویی دیگر، ظرفیت حدود ۵ هزار دستگاه اتوبوس در بخش دولتی را داریم، در حال رایزنی هستیم که در آن ایام و به ویژه زمان برگشت زائرین از این ظرفیت استفاده کنیم، اما هنوز قطعی نشده است. 

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه از ابتدای سال، ستاد اربعین در وزارت راه و شهرسازی در حال فعالیت است، گفت: از ابتدای سال مذاکرات زیادی را با انجمن‌های صنفی بخش مسافری داشته‌ایم تا هم هزینه‌ها و دغدغه‌های رانندگان این ناوگان را ببینیم و از سوی دیگر، سفر ارزانی را برای مردم به ارمغان بیاوریم. 

امانی با اشاره به همزمانی اربعین با پیک سفرهای داخلی در شهریورماه گفت: تلاش ما این است که حداکثر ظرفیت خود را برای اربعین بگذاریم و در کنارش ظرفیتی را برای داخل کشور قرار بدهیم. با توجه به بازگشایی دانشگاه‌ها و پایان تابستان، حتما سفرهایی به دیگر مناطق کشور را نیز داریم. 

وی ضمن تشریح فعالیت‌های سازمان راهداری برای بهبود وضعیت جاده‌های منتهی به مرز گفت: ایمن‌سازی جاده‌های منتهی به مرز، خط‌کشی، علائم‌گذاری، قراردادن نیوجرسی، رفع نقاط پرحادثه، روکش آسفالت و غیره از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار ما قرار گرفته است. این اقدامات در حال انجام است و نزدیک به ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات سازمانی برای پایانه‌های مرزی و جاده‌ها اختصاص داده شده است. 

رئیس سازمان راهداری کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود آخرین وضعیت پایانه‌های مرزی را تشریح کرد و گفت: همانطور که می‌دانید امسال چند پایانه مرزی اضافه شده است؛ پایانه‌های مرزی ریندان و میرجاوه برای زائران خارجی است و مرز تمرچین و باشماق برای شمال غرب کشور در نظر گرفته شده است. همچنین در پایانه‌های مهران (شهید سلیمانی)، شلمچه و چزابه، بسیاری از کارها نظیر ساماندهی گیت‌های خروجی و زیرساخت‌های رفاهی را از سال گذشته آغاز کردیم. برای مثال، با توجه به اینکه همزمان با اربعین پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در مرز مهران به ۴۸ درجه برسد، نصب سایه‌بان‌ها را دنبال می‌کنیم. 

وی درباره مرز تمرچین و باشماق که امسال برای زائران اربعین در  نظر گرفته شده است، گفت: پایانه‌های مرزی این دو منطقه نوساز و جدید است و قبلا نیز مسافرانی که قصد سفر به اقلیم کردستان داشتند از اینجا استفاده می‌کردند. البته ظرفیت پذیرش مسافر در آنها روزانه ۲ هزار نفر است و قطعا در ایام اربعین جمعیت بیشتری مراجعه خواهند کرد. بنابراین باید تلاش کنیم که در این دو پایانه را بهبود ببخشیم.

وی ادامه داد: علاوه براین، راه‌های مواصلاتی به این دو مرز نیز باید از نظر میزان روشنایی جاده، جداکننده و خط‌کشی ارتقا پیدا کند. به نظر می‌رسد که از نظر ایمنی جاده‌ای وضعیت خوبی دارند و اگر مقررات راهنمایی و رانندگی رعایت شود، مشکلی نخواهیم داشت. هموطنان ما در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان بتوانند از این دو مرز استفاده کنند. 

رئیس سازمان راهداری کشور توصیه‌ای برای کسانی داشت که با خودرو شخصی به مرز می‌روند: خواهش من این است که هموطنانی که قصد حرکت به مرز با ماشین شخصی را دارند، از همه ظرفیت اتومبیل خود استفاده کنند و از خودروهای تک‌سرنشین و دو سرنشین جلوگیری کنند. این کار موجب کاهش ترافیک می‌شود. هم‌چنین سعی کنند که سفر خود را به روزهای پایانی موکول نکنند و در برگشت نیز خیلی سریع برنگردند. رعایت نکات ایمنی نیز یکی از بدیهیات است. 

رئیس سازمان راهداری در پاسخ به سوالی درباره دو بانده شدن جاده منتهی به مرز مهران گفت: بخشی از این کار انجام شده، اما چون مسیر کوهستانی است فرآیند پیچیده‌ای دارد. البته باید تاکید کنم آن گره‌های ترافیکی که بعضا موجب می‌شد زائران ساعت‌ها در ترافیک بمانند، برطرف شده و پلی که در آن منطقه است، تعریض شد. 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه قیمت اتوبوس‌های اربعین تا آخر هفته اعلام می‌شود، گفت: سامانه ۱۴۱ سازمان راهداری آماده پاسخگویی به شکایات است و نظارت کاملی خواهیم داشت تا مبادا کسی بلیت این اتوبوس‌ها را به قیمت بالاتر بفروشد. دقت داشته باشید که بلیت‌های ما روز فروش است و به هیچ عنوان بحث دربستی و قراردادی را نخواهیم داشت. این اقدام، قدرت نظارت ما برای کنترل قیمت را بالاتر می‌برد. همانطور که هواپیمای چارتری نخواهیم داشت، اتوبوس دربستی و قراردادی نیز نداریم. 

وی تاکید کرد: بیمه مسافر در قیمت بلیت لحاظ شده است. 

امانی در پایان درباره عوارض آزادراهی که مدتی قبل گران و سپس ملغی شد، گفت: تا بعد از اربعین، عوارض آزادراه‌ها هیچ تغییری نخواهد داشت. هم‌چنین قرار شده است که کارشناسی مجددی انجام شده و قیمت‌ها اعلام رسمی خواهد شد. 

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید