معاینه فنی خودرو در «بلد»

Table of Contents

پیشنهاد روز

معاینه فنی خودرو در «بلد»

برای پیدا کردن مراکز معاینه فنی خودرو در شهر تهران، کافی است در نوار بالایی نقشه در اپلیکیشن «بلد» و در بخش خدمات خودرو، گزینه مرکز معاینه فنی خودرو را انتخاب کنید تا تمامی مراکز معاینه فنی شهر تهران به شما نمایش مراکزی که داده شود. در این بخش می‌توانید انتخاب کنید که فقط مراکز باز یا مراکز با عکس یا حتی فقط از سوی کاربران امتیاز بالایی کسب کرده به شما نمایش داده شود.

بعد از انتخاب نزدیکترین مرکز معاینه فنی خودرو، می‌توانید نسبت به اخذ نوبت آنلاین، از طریق سایت «ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران» به آدرس «https://inspection.tehran.ir» اقدام کنید.

چند مرکز معاینه فنی در تهران وجود دارد؟

در حال حاضر ۱۷ مرکز معاینه فنی با ۵۶ خط معاینه در تهران فعال هستند که آدرس و اطلاعات تماس تمامی آنها در «بلد» موجود است. همچنین سه مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین، هشت واحد سیار و ۱۰ خط معاینه موتورسیکلت مکانیزه نیز در تهران وجود دارد.

چه خودروهایی باید معاینه فنی بگیرند؟

تمامی خودروهای ساخت داخل و خارجی که ۴ سال از ساخت آنها گذشته باشد می‌بایست برای معاینه فنی به مراکز مربوطه مراجعه کنند. رانندگان باید توجه داشته باشند که تاریخ معاینه فنی خودرو را به خاطر بسپارند؛ زیرا در صورتی که هرسال طبق تاریخ دریافت معاینه فنی قبلی، به مراکز مراجعه نکنند، خودروی آنها به ازای هر روز تردد در شهر مبلغ ۵۰ هزارتومان جریمه خواهد شد که غیرقابل بخشش است.

نرخ معاینه فنی خودروها نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و امسال نیز خودروهای سبک در مراجعه اول باید ۴۷ هزارتومان بپردازند و درصورت نیاز به مراجعه دوم نیز ۱۰ هزارتومان باید پرداخت کنند. این رقم برای خودروهای سنگین در مراجعه اول ۷۱ هزارتومان و در مراجعه دوم ۱۲ هزارتومان است.

طبق قانون معاینه فنی، موتورسیکلت‌ها نیز موظف به دریافت معاینه فنی هستند و مبلغ معاینه فنی آنها ۱۲ هزارتومان است؛ اما متاسفانه طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی، تعداد بسیار ناچیزی از رانندگان موتورسیکلت‌ها برای معاینه فنی مراجعه می‌کنند.

معاینه فنی خودروها شامل چه مواردی است؟

بررسی ظاهری: تمامی شیشه‌ها و چراغ‌های خودرو می‌بایست سالم باشد، لاستیک‌ها باید به اندازه کافی عاج داشته باشند؛ همچنین داشتن وسایل جانبی مانند کمربند، بوق و … نیز الزامی است.

بررسی از لحاظ آلایندگی: در این بخش توسط دستگاههای مشخصی میزان آلایندگی خودرو مشخص می‌شود و درصورت بالاتر بودن از حد مجاز، معاینه فنی مردود خواهد شد.

بررسی چراغ: قبل از مراجعه برای معاینه فنی، حتما چراغ‌های خودرو را بررسی کنید که انحراف نور نداشته باشد زیرا در این مرحله انحراف چراغ‌ها توسط رایانه بررسی می‌شود.

بررسی میزان انحراف چرخ‌ها، کمک‌فنر، ترمزها و سیستم تعلیق: شامل سنجش میزان انحراف خودرو پس از طی یک کیلومتر، بررسی سلامت کمک فنرها و دقت و سلامت ترمزهای اصلی و دستی و نیز سلامت سیستم تعلیق خودرو از دیگر مراحل معاینه فنی است.

تفاوت معاینه فنی خودروی بنزینی و دوگانه‌سوز

خودروهای بنزینی فقط باید معاینه فنی بنزینی داشته باشند اما خودروهای دوگانه‌سوز بازرسی چشمی و ظاهری از مخزن هم دارند. در برخی موارد، بعد از بررسی ظاهری مخزن، تشخیص انجام آزمون هیدوراستاتیک داده می شود که در این حالت خودروی دوگانه سوز می‌بایست سه مرحله آزمون هیدوراستاتیک، بازرسی چشمی و معاینه فنی عادی را پشت سر بگذارند.

معاینه فنی تاکسی‌ها

تاکسی‌هایی که ده سال یا کمتر عمر دارند، باید هر شش ماه معاینه فنی داشته باشند و تاکسی‌هایی که بالای ده سال عمر دارند می‌بایست هر دو ماه یکبار برای معاینه فنی مراجعه کنند.

مردودی معاینه فنی و رفع أن

 سالانه ۲۱ درصد خودروها و هشت درصد اتوبوس‌ها در تست آلایندگی مردود می‌شوند. همچنین هرساله ۸۰ درصد اتوبوس‌ها در تست‌های فنی مردود می شوند. رانندگان تمامی خودروهای مردود شده، می‌بایست حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز  نسبت به رفع مشکلات خودرو اقدام و برای بررسی مجدد به همان مرکز مراجعه کنند.

معاینه فنی برتر چیست؟

در زمان تست آلایندگی خودرو، اگر میزان آلایندگی خودرو در حد مجاز بوده و نیز دور موتور خودرو طبق استاندارد باشد، معاینه فنی برتر به خودرو تعلق می‌گیرد. خودروهای سواری در شهر تهران برای دریافت معاینه فنی برتر نیازی به پرداخت مبلغ اضافه ندارند.

خودروهایی که معاینه فنی برتر دریافت کنند، ۳۰ درصد تخفیف برای ورود به محدوده طرح ترافیک و نیز ۲۰ درصد تخفیف برای ورود به طرح ترافیک و زوج و فرد دریافت می‌کنند. همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر، عوارض کمتری نیز می‌پردازند.

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید