وای‌فای رایگان در 20 نقطه از مسیر نجف تا کربلا فراهم می‌شود

Table of Contents

پیشنهاد روز

وای‌فای رایگان در 20 نقطه از مسیر نجف تا کربلا فراهم می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری جُستک ، مراسم همگام با اربعین همراه با فناوری امروز در پژوهش گاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

هدف از این برنامه پرداختن به موضوعات فناورانه در ایام پیاده‌روی اربعین است. فراهم‌سازی زیرساخت‌های ارتباطی زائرین، فراهم سازی زیرساخت امنیت،‌ اطلاع رسانی و آموزش، مدیریت دانش و نیازمندی‌های زائر، از محورهایی است که در این مراسم به آن پرداخته شد. در ابتدای این مراسم فعالان زیست بوم فناوری با اشاره به خدماتی که فناوری در اختیار زائران قرار می‌دهد به مکالمه صوتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، ارائه سرویس زنده لوکیشن، مکان‌یابی آنلاین گروهی، نقشه آفلاین، ارسال ویدئوی آنلاین، دکتر مجازی، ارائه پول نقد از طریق کارتخوان در کشور عراق با کارمزد منصفانه و استفاده از حیاط و پارکینگ منازل اشخاص در شهرهای مرزی برای پارک ماشین زائرین اشاره کردند.

محمد لاجوردی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این مراسم با اشاره به خدمات این شرکت به زائران گفت: در مرزهای جنوب شرقی که زائران پاکستانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم، پهنای باند افزایش پیدا کرده است و در مرزهای غرب و جنوب غرب علاوه بر افزایش پهنای باند 38 سایت سیار تلفن همراه اضافه شده است. در مرز مهران هم بالن سازمان فضایی برای اینترنت رایگان مستقر می‌شود.

وی ادامه داد: زائران وقتی وارد عراق می‌شوند از مرز مهران تا شهر نجف در سه شهر اینترنت وایفای فعال است و از نجف تا کربلا فعلا در 11 موکب وایفای رایگان دایر شده که این هفته تعداد موکب دارای وایفای رایگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به 20 موکب می‌رسانیم و در تلاشیم تا تعداد وایفای‌های رایگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیشتر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این امکان از طریق همکاری اپراتورهای ایرانی و خارجی و شرکت ارتباطات زیرساخت فراهم شده است.

محمود لیایی، مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران هم درباره خدمات این شرکت به زائران اربعین می‌دهد، گفت: 7 سرویس پستی ارائه شده که مهم‌ترین آنها سرویس پست یافته است. سرویس پست یافته در دو موکب اصلی در شهر نجف و کربلا و 5 موکب در مسیر نجف به کربلا مستقر است و 600 نفر از کارکنان پست به صورت داوطلبانه حضور دارند.

وی ادامه داد: دیشب سرانجام پس از پیگیری‌های بسیار 4 کامیون خالی از مرز مهران وارد عراق شدند تا اشیای گمشده و جامانده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به کشور بازگردانند.

وی توضیح داد: در موکب‌هایی که پست مستقر شده کارکنان پستی مجهز به نوت بوک و مودم هستند و هر مدرکی هویتی که پیدا شود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سرویس پست یافته ثبت می‌کنند تا زائران به صورت آنلاین بتوانند این مدرک را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سایت پست ببینند و از پیدا شدن آن مطلع شوند.

وی همچنین با اشاره به دیگر خدمت پست به زائران گفت: مقرر شده که برگ تردد ویژه برای اربعین به صورت رایگان به دست زائران برسد.

لیایی خاطرنشان کرد: در مرز چذابه، مهران و شلمچه هم موکب پست برای خدمات پستی برقرار است و مهمانسراهای پست در مسیر در اختیار زائران قرار دارد.

در ادامه این مراسم عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دولت تمام قد ایستاده تا سفر اربعین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تسهیل کند، گفت: امسال اولین سالی است که به شکل منسجم به فناوری در اربعین پرداخته شده است.

وی افزود: امسال تلاش زیادی کرده‌ایم که اینترنت پرسرعت از طریق فیبر نوری در تمام مسیر نجف به کربلا فراهم شود که به امسال نرسید و سال بعد ان‌شاءالله فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: البته در چند نقطه در مسیر و در شهر نجف و کربلا وایفای رایگان فراهم شده است.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم درباره موضوع فناوری در اربعین این است که اطلاع‌رسانی خوبی از سرویس‌ها صورت گیرد و بسته فناورانه در اربعین معرفی شود.

وی گفت: این موضوع می‌تواند علاوه بر اطلاع رسانی تلویزیونی حتی توسط خود شرکت‌های فناور اطلاع رسانی شود یا در قالب بروشور به زائران اعلام شود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید