کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت

Table of Contents

پیشنهاد روز

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی مجموعه ای از کدها و الگوریتم های برنامه ریزی شده است که کامپیوتر را هوشمند می کند.

این کامپیوتر قادر است مانند یک انسان فکر کند، احساس کند، عمل کند، استدلال کند، بیاموزد، تصمیم بگیرد و راه حل ارائه دهد.

بنابراین، هوش مصنوعی این قدرت را دارد که آینده تجارت، نحوه کار و زندگی مردم را متحول کند.

فناوری هوش مصنوعی با کمک محاسبات ابری و کارت های گرافیک ابری ساخته شده است.

 

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت

 

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت

کنترل کیفیت با استفاده از هوش مصنوعی

عیوب بسیار کوچک در محصولات تولیدی قابل مشاهده نیستند و اغلب نادیده گرفته می شوند زیرا با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند، مهم نیست که بازرسان QC چقدر با تجربه باشند. برای حل این مشکل می توانیم از کامپیوترهایی با دوربین استفاده کنیم که می توانند خطاهای کوچک در محصولاتی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند را تشخیص دهند. فناوری بینایی ماشین به ماشین‌ها توانایی «دیدن» و استفاده از این توانایی را برای تشخیص عیوب محصول در خط تولید می‌دهد.

با استفاده از این هوش مصنوعی در فرآیند تولید می توان تا حد زیادی از کیفیت محصولات تولیدی اطمینان حاصل کرد.

 

تشخیص عیب از طریق هوش مصنوعی

کارشناسان اغلب بر اساس محصولات و فرآیندها نتیجه گیری می کنند که ممکن است درست نباشد و در پیش بینی های خود با شکست مواجه شود. به همین دلیل، بسیاری از محصولات تولیدی می توانند به روش های مختلف شکست بخورند. حتی پس از تولید و فروش یک محصول، ممکن است در اولین استفاده شکسته شود و در تولید شکست بخورد. به طور کلی روش های مورد استفاده در صنعت برای بازرسی و آزمایش محصولات و عیوب آنها تا حدی گمراه کننده است و ممکن است با واقعیت متفاوت باشد.

با کمک هوش مصنوعی، می توان بر اساس داده ها و اطلاعات موجود در مورد آزمایش محصول و ارائه آنها، قسمت هایی از خط تولید را که نیاز به آزمایش و تحقیق بیشتر دارند، شناسایی کرد.

 

تخمین زمان مورد نیاز برای تعمیرات

با استفاده از هوش مصنوعی، کارخانه‌هایی که در صنایع مختلف فعالیت می‌کنند می‌توانند به دقت پیش‌بینی کنند که هر یک از ماشین‌های خط تولید چه زمانی نیاز به تعمیر دارند.

با استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی می‌تواند زمان نیاز به تعمیر ماشین‌ها را پیش‌بینی کند و در نتیجه از خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده‌ای که بر فرآیند تولید تأثیر می‌گذارد، جلوگیری می‌کند. فناوری هایی مانند حسگرها و تجزیه و تحلیل های پیشرفته مورد استفاده در تجهیزات تولید،

زمان مورد نیاز برای تعمیر را در پاسخ به هشدارها پیش بینی می کنند.

 

استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند تولید

طراحی محصول

طراحی تولید فرآیندی است که در آن تعدادی خروجی با مشخصات و طرح های خاص با استفاده از نرم‌افزار تولید می شود. طراحان و مهندسان اهداف و پارامترهای طراحی مانند مواد اولیه،

روش های تولید و محدودیت های هزینه را در نرم‌افزار طراحی وارد می کنند تا به گزینه های طراحی برسند. در این زمینه از هوش مصنوعی نیز استفاده می شود.

با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی قادر است از مثال‌های نادرست و درستی که به‌طور مکرر تولید شده‌اند برای نمونه‌های آموزش و طراحی استفاده کند.

 

تاثیرات محیطی

می‌دانیم که فرآیند تولید محصولات در صنایع مختلف به میزان متفاوتی باعث آسیب های زیست محیطی می شود به ویژه تهیه و استخراج مواد اولیه خسارات جبران ناپذیری به منابع طبیعی و محیط زیست وارد می کند.

برخی از فعالان محیط زیست بر این باورند که هوش مصنوعی می تواند راه حلی برای تغییر روند تولید و کاهش اثرات مضر محیط زیست بر صنعت باشد. هوش مصنوعی می تواند به تولید و توسعه مواد خام سازگار با محیط زیست و مدیریت بهره وری انرژی کمک کند.

 

استفاده از داده ها

راه های زیادی برای استفاده از داده های بزرگ در صنعت وجود دارد. تولیدکنندگان داده‌های زیادی را در زمینه‌های مختلف مانند عملیات و فرآیندها و غیره جمع‌آوری می‌کنند که با تجزیه و تحلیل پیشرفته این داده‌ها می‌توان اطلاعات بسیار مهمی را به دست‌آورد.

به عنوان مثال، با تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می توان اطلاعات مهمی را در مدیریت زنجیره تامین، مدیریت ریسک، پیش بینی ها و حجم فروش، کیفیت محصول و غیره به دست‌آورد.

این موارد تنها بخشی از کاربردهای هوش مصنوعی و کلان داده در صنعت است که می تواند بینشی عمیق به دست اندرکاران این حوزه بدهد که با هیچ یک از روش های سنتی قبلی به دست نمی آمد.

 

خدمات مشتری

خدمات و پشتیبانی مشتری یکی از مهم ترین بخش های هر صنعت و کسب و کاری است و به ویژه در برخی از صنایع که ارتباط مستقیم با مشتریان دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این بخش ها همانطور که گفته شد اهمیت خدمات به مشتریان رو به افزایش است و استفاده از راهکارهای جدید برای بهبود این خدمات باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از این راهکارهای جدید هوش مصنوعی است که می تواند این بخش را به بخش خصوصی تبدیل کند.

تا کنون چندین مقاله در مورد پیاده‌سازی هوش مصنوعی در بخش خدمات مشتریان نوشته ایم که برای جزئیات بیشتر می توانید مطالعه کنید.

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید