شرکت هافی موتور

Table of Contents

پیشنهاد روز

شرکت هافی موتور

شرکت هافی موتور

شرکت هافی موتور

Hafei، با عنوان رسمی Hafei Motor Co، یک اتومبیل‌ساز چینی است که اکنون یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی کمپانی چانگان فورد است و در زمینه اتومبیل‌های سواری فعالیت دارد. پیش از آن به طور مستقل سدان، MPV، خودروهای کوچک، کامیون‌های کوچک و ون جهت استفاده تجاری تولید می‌کرد. این شرکت در سال 1994 به عنوان یک بخش جدید از کمپانی ملی صنعت هوانوردی چین تاسیس شد. پایه های تولید هافی و تاسیسات تولیدی این شرکت در شمال چین در شهر هاربین، استان هیلونگجیانگ، قرار دارند. این شرکت در حال حاضر محصولاتی چون کامیون باری، کامیون جعبه ون، اتوبوس، ماشین، کامیون سهام، وسیله نقلیه پستی، آمبولانس، MPV، وسیله نقلیه حمل زندانی، وسیله نقلیه مهندسی، کامیون یخچالدار، وسیله نقلیه بازرسی، کامیون ون، ماشین الکتریکی، کامیون ون جعبه عایق و غیره تولید می‌کند. در ادامه قصد داریم با این شرکت چینی بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه شرکت هافی

اولین متولد این شرکت یک اتومبیل کره جنوبی کوچک دوو تیکو بود. از این مدل فقط 300 هزار دستگاه تولید شد. نخستین محصولات هافی، مایکروون‌ها و کامیون‌های بر پایه‌ی سوزوکی کری بودند که با عنوان تجاری Song Hua Jiang برگرفته از نام رودخانه سانگ هوا نامگذاری شدند، ولی در سال 2002 این خودروها با نام تجاری هافی به فروش رسیدند. لازم به ذکر است که محصولات این شرکت، بدون توجه به برند، همیشه دارای کد هویت “HFJ” بوده است.
طبق آمار اعلام شده این شرکت در سال 2003 به سریع‌ترین رشد شرکت اتومبیل‌سازی چین مبدل شد.
در سال 2006، این کمپانی به انجمن موتور هافی تبدیل شد که متشکل از کارخانه خودروسازی HF Harbin، کارخانه موتور Dongan، کارخانه‌های Shenzhen و Weihai و تعدادی واحد کوچک دیگر بود.
در سال 2008 این شرکت تصمیم به همکاری با Coda Automotive گرفت تا خودروی الکتریکی خود را تولید کند. این شرکت Hafei Simbo یا سایما، سیگما را تحت لیسانس میتسوبیشی تولید نمود که می‌توان گفت یک کپی کامل از میتسوبیشی دینگو می‌باشد.
از سال 2009، این شرکت خودروهای تولید شده‌ی خود را به 40 کشور جهان صادر نموده است. در سال 2009، گروه خودروسازی چانگان، به علت سیاست دولت چین با هدف تقویت صنعت اتومبیل‌سازی داخلی، اکثر دارایی‌های مربوط به شرکت هافی را خریداری نمود.
در سال 2015، کمپانی چانگان اعلام کرد که تولید همه‌ی محصولات هافی را متوقف می‌کند و خطوط تولید مربوط به آنها را جهت استفاده به چانگان فورد تبدیل می‌کند.

مدل های تاریخی هافی

همان‌طور که ذکر شد، هافی علاوه بر کامیون‌های کوچک و وانت‌های تجاری، خودروهای کوچک و MPV نیز در خط تولید خود داشت. این اتومبیل‌های به اصطلاح مینی بیشترین سهم از مدل‌های هافی را تشکیل می‌دادند. اکثر محصولات مورد استقبال مشتریان توسط پینین فارینا طراحی شده است. همان سالهای اول تاسیس این شرکت، با دفتر طراحی ایتالیایی قرارداد مشارکت امضا کردند. در نتیجه در نمایشگاه خودرو پکن 1999، یک مینی ون توسط هافی زونگین فارینا به برخی از بازدیدکنندگان اهدا شد. همکاری‌های مشترک منجر به عرضه یک هاچ بک پنج نفره با عناوین Lobo، Lubao و Hafei Princip یا Saibao – یک سدان کلاس “c” شد.

لیست خودروهای هافی

-Hafei Baili، عمدتا بر پایه دوو تیکو ساخته شده است. این اتومبیل هاچ‌بک یک موتور 0.870 لیتری آب خنک سه خطی داشت که 30 کیلووات و 64 نیوتن متر گشتاور تولید می کرد. این مدل توسط یکی از شرکت‌های تابعه هافی موتور به نام Anhui Anchi از سال 1997 تا 2004 تولید می‌شد.
-هافی لوبو (Hafei Lobo)، اتومبیلی با کلاس شهری از سال 2002 تاکنون در هاربین و جمهوری خلق چین تولید می‌شود. این خودرو از سال 1389 توسط کرمان خودرو در کشور مونتاژ می‌شود. این اتومبیل بسیار کوچک شهری به پیشرانه 4 سیلندر 1075 سی سی 16 سوپاپ مجهز است. ولی باید عنوان کرد که از این خودرو در ایران استقبالی نشد.
-Zhongyi، از سال 1999 تاکنون تولید می‌شود. این میکروون در برزیل و اروگوئه با نام Effa Motors شناخته می شود. برای اولین بار در سال 1999 در نمایشگاه خودرو پکن رونمایی شد. Zhongyi به عنوان یک ون کاربردی در ایالات متحده توسط MAG International Inc و با نام “C-MAG” فروخته شد.
-Zhongyi V5، این خودرو یک میکرون بود که در سال 2013، دو سال پس از اینکه Changan Automobile مالک برند هافی شد، عرضه شد و بر اساس پلتفرم Chana Star 5 بود. این خودرو یک موتور 1.3 لیتری خطی 4 سیلندر با قدرت 100 اسب بخار است وبا گیربکس 5 سرعته دستی ارائه شده است و از سال 2013 تا 2018 تولید می‌شد.
-Chana Star S460، میکرووانی است که توسط Changan Automobile در سال 2008 عرضه شد. این خودرو از دو موتور، شامل یک موتور 1.3 لیتری 82 کیلووات و یک موتور 1.0 لیتری بهره می‌برد. این اتومبیل از 2008 تا 2015 تولید می‌شد.
-Hafei Ruiyi، اساساً نسخه پیکاپ Hafei Zhongyi می‌باشد. در دسامبر 2007،خط تولید Ruiyi با Zhongyi و Lobo در شیلی راه‌اندازی شد. میکروون‌ها و مشتقات پیکاپ آنها در اواخر دهه 1970 و 1980 در کشور شیلی بسیار طرفدار داشتند و به عنوان pan de molde (نان تکه شده) معروف بودند، که البته دقیقا با همین عنوان ، mian bao che (ماشین قرص نان)در چین شناخته می‌شود. از سال 1999 تاکنون روی خط تولید این شرکت واقع است.
-Hafei Minyi، در سال 2003 به بازار عرضه شد. این خودرو اولین مدل داخلی چین بود که خود توسعه یافته بود این مینی ون دارای کیسه هوا راننده و ABS است و مدل‌های 7 و 8 نفره این خودرو از سال 2003 تا 2012 تولید می‌شد.
-Hafei Xiaobawang (فاتح کوچک)، برای اولین بار در سال 2008 در نمایشگاه خودرو پکن رونمایی شد. Xiaobawang بر اساس پلتفرم و پیشرانه میکروون Hafei Minyi ساخته شد. دو نسخه از موتور 48 و 60 اسب بخار قدرت برای Xiaobawang موجود است. این خودرو از سال 2008 تا 2018 تولید می‌شد.
-Hafei Saibao III، که یک خودروی کامپکت بود از سال 2005 تا 2012 تولید می‌شد مجهز به یک موتور 1.6 لیتری بنزینی میتسوبیشی اوریون (4G18) با قدرت 101 اسب بخار بود و از گیربکس 5 سرعته دستی بهره می‌برد.
-کودا، که یک اتومبیل برقی چهار درب و چهار سرنشین بود، زمانی توسط شرکت کودا تولید می شد. این اتومبیل از سال 2012 تا 2013 تولید می‌شد. این خودرو به طور انحصاری در کالیفرنیا عرضه شد و فقط 117 دستگاه تا آوریل 2013 تحویل داده شد.
-Hafei Saibao V، تولید این خودرو در اکتبر 2006 آغاز شد و بر اساس همان پلتفرم سایبائو III استوار بود، ولی با ابعاد بسیار بزرگتر و نزدیکتر به یک سدان سایز متوسط بود. این خودرو از سال 2006 تا 2007 تولید شد.

نمایندگی رسمی شرکت هافی در ایران

کرمان موتور یک شرکت اتومبیل‌سازی و همچنین وارد کننده خودرو می‌باشد که تاسیس آن به دی ماه 1369 با عنوان صنایع خودروسازی کرمان به منظور واردات برخی محصولات شرکت دوو برمی‌گردد. این شرکت از سال 1373 در زمینه ساخت و مونتاژ اتومبیل آغاز به فعالیت نمود. لازم به ذکر است که این کمپانی و همچنین شرکت هواپیمایی ماهان تحت نظر موسسه خیریه مولی الموحدین کار می‌کنند. مهندس سید ابوالفضل سجادی به عنوان موسس اولین اتومبیل‌ساز خصوصی در ایران از سال 1371 تا 1388 مدیرعامل این شرکت بود. در سال 1373 تا 1381 این شرکت با وارد کردن و مونتاژ اتومبیل‌های کمپانی دوو کره‌ی جنوبی به درآمد سرشاری دست یافت ولی متأسفانه شرکت آمریکایی جنرال موتورز در سال 1381 اقدام به خرید شرکت دوو کرد و به عات وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران کرمان خودرو مجبور به قطع همکاری با این شرکت شد. بعد از این قضیه کرمان خودرو سه شرکت به نام‌های راین خودرو، بم خودرو و مدیران خودرو تاسیس کرد تا توسط آنها شروع به واردات و مونتاژ اتومبیل‌های شرکت آلمانی گروه فولکس واگن، خودروسازی کره‌ای هیوندای و برخی اتومبیل‌های ارزان قیمت چینی مانند شرکت هافی(توسط بم خودرو) و لیفان بپردازد. در پی بحران مالی شرکت‌های اتومبیل‌سازی کشور، کرمان خودرو نیز دچار بحران مالی شد و در سال 1383 از حساب ذخیره ارزی، مجبور به برداشت 92.06 میلیون دلار وجه شد. تقریبا نصف سهام کمپانی کرمان خودرو به مؤسسه خیریه مولی‌الموحدین تعلق دارد و باقی آن به نام سازمان عمران کرمان است. البته چهار درصد سهام کرمان خودرو از زمان بازگشایی شرکت متعلق به برخی از مدیران فنی می‌باشد.

خودروهای موجود شرکت هافی در ایران

-هافی لوبو که در سال 2002 در چین طراحی و ساخته شده است دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ است که با حجمی معادل 1075 سی‌سی قادر به تولید 65 اسب بخار قدرت و 88 نیوتن متر گشتاور است و این قدرت با گیربکس 5 دنده دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

پیشنهادات روز

در اینستاگرام

جوستک را دنبال نمایید

در تلگرام

جوستک را دنبال نمایید

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید